or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3SE52120PC05 LIMSW,METAL,RND PL
SKU1022178
MFGR #3SE52120PC05
Your Cost: $127.00/ea
LIMSW,METAL,RND PLUNGER,2NO+1NC,SLOW,M20
LIMSW,METAL,RND PLUNGER,2NO+1NC,SLOW,M20
Action Slow Alternate Catalog Number 3SE5212-0PC05 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE52120PC05 Connection Type Screw Country of Origin DE Currency USD Enclosure Type IP66/IP67 Environmental Conditions -40 to 90 deg C Storage Temperature EU RoHS Indicator C Finish Cathodic Immersion Coated Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 11.29 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 3.8200 in Height [Metric] 9.7028 cm Length 1.6600 in Length [Metric] 4.2164 cm Material Metal Mounting Type Threaded Operating Temperature -25 to 85 Returnable Y Series 3SE5 Size 31 mm W x 33 mm D Type Mechanical Position UNSPSC 39121521 UPC 11 66264385092 UPC 12 662643850925 Width 1.7800 in Width [Metric] 4.5212 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Actuator Rounded Plunger Amperage Rating 0.12/0.27/0.55/3/4/6 Contact Configuration 2NO-1NC Voltage Rating 24/125/240/400 VAC, 24/125/250/400 VDC
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Action | Slow |
| Alternate Catalog Number | 3SE5212-0PC05 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE52120PC05 |
| Connection Type | Screw |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP66/IP67 |
| Environmental Conditions | -40 to 90 deg C Storage Temperature |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Cathodic Immersion Coated |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 11.29 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 3.8200 in |
| Height [Metric] | 9.7028 cm |
| Length | 1.6600 in |
| Length [Metric] | 4.2164 cm |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Threaded |
| Operating Temperature | -25 to 85 |
| Returnable | Y |
| Series | 3SE5 |
| Size | 31 mm W x 33 mm D |
| Type | Mechanical Position |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 66264385092 |
| UPC 12 | 662643850925 |
| Width | 1.7800 in |
| Width [Metric] | 4.5212 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Actuator | Rounded Plunger |
| Amperage Rating | 0.12/0.27/0.55/3/4/6 |
| Contact Configuration | 2NO-1NC |
| Voltage Rating | 24/125/240/400 VAC, 24/125/250/400 VDC |