or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
S-A 3SE52120LC05 LIMSW ,METAL,RND P
SKU1005256
MFGR #3SE52120LC05
Your Cost: $127.00/ea
LIMSW ,METAL,RND PLNGR,1NO+2NC,SNAP,M20
LIMSW ,METAL,RND PLNGR,1NO+2NC,SNAP,M20
Action Snap Alternate Catalog Number 3SE5212-0LC05 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE52120LC05 Connection Type (1) M20 x 1.5 mm Country of Origin DE Currency USD Enclosure Type IP66/IP67 Environmental Conditions -40 to 90 deg C Storage Temperature EU RoHS Indicator C Finish Cathodic Immersion Coated Frequency Rating 50/60 Hz Gross Volume Per Pack 11.29 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 3.8200 in Height [Metric] 9.7028 cm Length 1.6600 in Length [Metric] 4.2164 cm Material Metal Mounting Type Screw Operating Cycles 15000000 Cycles Operating Temperature -25 to 85 °C Returnable Y Series 3SE5 Size 31 mm W x 33 mm D Standards CCC CertifiedCE CertifiedCSA CertifiedEAC CertifiedEN 50041IEC 60947-5-1RoHS CompliantUL ListedWEEE Listed Type Mechanical Position UNSPSC 39121521 UPC 11 66264385204 UPC 12 662643852042 Width 1.7800 in Width [Metric] 4.5212 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Actuator Rounded Plunger Amperage Rating 6 A Contact Configuration 1NO-2NC Voltage Rating 400 VAC All actuators can be turned around the axis in increments of 22.5 deg Rounded and roller plungers according to EN 50041 with 3 mm over travel (total travel 9 mm) for greater tolerance when switching All enclosure variants have an integrated chlorinated rubber diaphragm for high functional safety in cold and aggressive environments Elements with 1NO+2NC slow action contacts with make-before-break and 2NO+1NC XL metal enclosures for accommodating two 2 or 3-pole contact blocks Mechanical positions of moving machine parts are converted into electrical signals 15000000 typical/100000 electrical endurance/10000000 electrical endurance with contactor switching cycles
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Snap |
| Alternate Catalog Number | 3SE5212-0LC05 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE52120LC05 |
| Connection Type | (1) M20 x 1.5 mm |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP66/IP67 |
| Environmental Conditions | -40 to 90 deg C Storage Temperature |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Cathodic Immersion Coated |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Gross Volume Per Pack | 11.29 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 3.8200 in |
| Height [Metric] | 9.7028 cm |
| Length | 1.6600 in |
| Length [Metric] | 4.2164 cm |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Screw |
| Operating Cycles | 15000000 Cycles |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Returnable | Y |
| Series | 3SE5 |
| Size | 31 mm W x 33 mm D |
| Standards | CCC CertifiedCE CertifiedCSA CertifiedEAC CertifiedEN 50041IEC 60947-5-1RoHS CompliantUL ListedWEEE Listed |
| Type | Mechanical Position |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 66264385204 |
| UPC 12 | 662643852042 |
| Width | 1.7800 in |
| Width [Metric] | 4.5212 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Actuator | Rounded Plunger |
| Amperage Rating | 6 A |
| Contact Configuration | 1NO-2NC |
| Voltage Rating | 400 VAC |
| All actuators can be turned around the axis in increments of 22.5 deg |
| Rounded and roller plungers according to EN 50041 with 3 mm over travel (total travel 9 mm) for greater tolerance when switching |
| All enclosure variants have an integrated chlorinated rubber diaphragm for high functional safety in cold and aggressive environments |
| Elements with 1NO+2NC slow action contacts with make-before-break and 2NO+1NC |
| XL metal enclosures for accommodating two 2 or 3-pole contact blocks |
| Mechanical positions of moving machine parts are converted into electrical signals |
| 15000000 typical/100000 electrical endurance/10000000 electrical endurance with contactor switching cycles |