or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
LIMIT SW,STEEL ROLL PLUNGER,1NO+2NC,M20
SKU658731
MFGR #3SE51220KD02
$/ea
SIEMENS 3SE51220KD02 LIMIT SW STEEL ROLL PLUNGER 1NO+2NC M20
SIEMENS 3SE51220KD02 LIMIT SW STEEL ROLL PLUNGER 1NO+2NC M20
Action Snap Alternate Catalog Number 3SE5122-0KD02 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE51220KD02 Closed Contact Resistance 5 GOhm Connection Type Threaded Contact Rating 6/1.5 A at 24/230 VAC/3/0.27 A at 24/230 VDC Country of Origin DE Currency USD Enclosure Type IP66/IP67 EU RoHS Indicator C Finish Cathodic Immersion Coated Gross Volume Per Pack 26.17 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.9200 lb Gross Weight per Pack Metric 0.42 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 5.8300 in Height [Metric] 14.8082 cm Length 2.6400 in Length [Metric] 6.7056 cm Material Steel Mounting Type Threaded Number Of Poles 3 Operating Cycles 100000 Operating Temperature -25 to 85 °C Returnable Y Size 78 mm H x 56 mm W x 38 mm D Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCCC CertifiedCE CertifiedCSA CertifiedEAC CertifiedEN 50041UL Listed Type Standard UNSPSC 39121521 UPC 11 75455495489 UPC 12 754554954899 Width 1.7000 in Width [Metric] 4.3180 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Actuator Roller Plunger Amperage Rating 6 A Contact Configuration 1NO/2NC Voltage Rating 400 VAC The modular design of the product range allows a number of versions with a smaller number of bearing types for enclosures and operating mechanisms All actuators can be turned around the axis in increments of 22.5 deg Stainless steel head All enclosure sizes now also including the small enclosure 31 mm W are optionally available with an LED signaling indicator All enclosure versions have an integrated chlorinated rubber diaphragm (high functional safety in cold and aggressive environments) All contact blocks are replaceable With the standard position switches, mechanical positions of moved machine parts are converted into electrical signals Through their modular and uniform design and large number of versions, the devices can meet practically all requirements in industry The devices are suitable for use in any climate With positive opening Rounded and roller plungers according to EN 50041 with 3 mm overtravel (total travel 9 mm) for greater tolerance when switching 100000 cycles electrical, 15000000 cycles mechanical switching 3 x (M20 x 1.5) cable entry 400 VAC insulation voltage 6 A/1.5 A at 24/230 VAC AC-15, 3 A/0.27 A at 24/230 VDC DC-13
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Snap |
| Alternate Catalog Number | 3SE5122-0KD02 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE51220KD02 |
| Closed Contact Resistance | 5 GOhm |
| Connection Type | Threaded |
| Contact Rating | 6/1.5 A at 24/230 VAC/3/0.27 A at 24/230 VDC |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP66/IP67 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Cathodic Immersion Coated |
| Gross Volume Per Pack | 26.17 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.9200 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.42 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 5.8300 in |
| Height [Metric] | 14.8082 cm |
| Length | 2.6400 in |
| Length [Metric] | 6.7056 cm |
| Material | Steel |
| Mounting Type | Threaded |
| Number Of Poles | 3 |
| Operating Cycles | 100000 |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Returnable | Y |
| Size | 78 mm H x 56 mm W x 38 mm D |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCCC CertifiedCE CertifiedCSA CertifiedEAC CertifiedEN 50041UL Listed |
| Type | Standard |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455495489 |
| UPC 12 | 754554954899 |
| Width | 1.7000 in |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Actuator | Roller Plunger |
| Amperage Rating | 6 A |
| Contact Configuration | 1NO/2NC |
| Voltage Rating | 400 VAC |
| The modular design of the product range allows a number of versions with a smaller number of bearing types for enclosures and operating mechanisms |
| All actuators can be turned around the axis in increments of 22.5 deg |
| Stainless steel head |
| All enclosure sizes now also including the small enclosure 31 mm W are optionally available with an LED signaling indicator |
| All enclosure versions have an integrated chlorinated rubber diaphragm (high functional safety in cold and aggressive environments) |
| All contact blocks are replaceable |
| With the standard position switches, mechanical positions of moved machine parts are converted into electrical signals |
| Through their modular and uniform design and large number of versions, the devices can meet practically all requirements in industry |
| The devices are suitable for use in any climate |
| With positive opening |
| Rounded and roller plungers according to EN 50041 with 3 mm overtravel (total travel 9 mm) for greater tolerance when switching |
| 100000 cycles electrical, 15000000 cycles mechanical switching |
| 3 x (M20 x 1.5) cable entry |
| 400 VAC insulation voltage |
| 6 A/1.5 A at 24/230 VAC AC-15, 3 A/0.27 A at 24/230 VDC DC-13 |