or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE54130CN201EA2 Compact Switch, 400 VAC, 3/0.55 A, Twist Lever Actuator, 1NO-1NC
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SE54130CN201EA2 Compact Switch, 400 VAC, 3/0.55 A, Twist Lever Actuator, 1NO-1NC
SKU752274
MFGR #3SE54130CN201EA2
$/ea
SIEMENS 3SE54130CN201EA2 LIMSW 30MM TWIST LVR 1NO+1NC SNAP CAB2M
SIEMENS 3SE54130CN201EA2 LIMSW 30MM TWIST LVR 1NO+1NC SNAP CAB2M
Action Snap Alternate Catalog Number 3SE5413-0CN20-1EA2 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE54130CN201EA2 Country of Origin CN Currency USD Enclosure Type IP67 Environmental Conditions -25 to 85 deg C Storage Temperature EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 484.01 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.32 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 1.0000 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 7.4000 in Length [Metric] 18.7960 cm Material Metal Mounting Type Threaded Operating Temperature -25 to 85 °C Returnable Y Standards CCC CertifiedCE CertifiedRoHS CompliantUL Listed UNSPSC 39121521 UPC 11 04089257544 UPC 12 040892575446 Width 6.7000 in Width [Metric] 17.0180 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Actuator Twist Lever Amperage Rating 3/0.55 A Contact Configuration 1NO-1NC Voltage Rating 400 VAC 4 kV surge voltage resistance rated value 30 g/11 ms shock resistance according to IEC 60068-2-27 0.35 mm/5 g vibration resistance according to IEC 60068-2-6 Class 3 deg of pollution 3 A at 230 VAC rated value at AC-15 0.55 A at 125 VAC rated value at DC-13
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Snap |
| Alternate Catalog Number | 3SE5413-0CN20-1EA2 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE54130CN201EA2 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP67 |
| Environmental Conditions | -25 to 85 deg C Storage Temperature |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 484.01 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.32 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 7.4000 in |
| Length [Metric] | 18.7960 cm |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Threaded |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Returnable | Y |
| Standards | CCC CertifiedCE CertifiedRoHS CompliantUL Listed |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 04089257544 |
| UPC 12 | 040892575446 |
| Width | 6.7000 in |
| Width [Metric] | 17.0180 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Actuator | Twist Lever |
| Amperage Rating | 3/0.55 A |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Voltage Rating | 400 VAC |
| 4 kV surge voltage resistance rated value |
| 30 g/11 ms shock resistance according to IEC 60068-2-27 |
| 0.35 mm/5 g vibration resistance according to IEC 60068-2-6 |
| Class 3 deg of pollution |
| 3 A at 230 VAC rated value at AC-15 |
| 0.55 A at 125 VAC rated value at DC-13 |