or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE52420HE10 Position Switch, 400 VAC, 4/0.1 A, Roller Lever Actuator, 1NO-1NC
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SE52420HE10 Position Switch, 400 VAC, 4/0.1 A, Roller Lever Actuator, 1NO-1NC
SKU717575
MFGR #3SE52420HE10
$/ea
SIEMENS 3SE52420HE10 LIMIT SW METAL ROLLER LEVER 1NO+1NC 2M20
SIEMENS 3SE52420HE10 LIMIT SW METAL ROLLER LEVER 1NO+1NC 2M20
Action Snap Alternate Catalog Number 3SE5242-0HE10 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE52420HE10 Connection Type Threaded Country of Origin DE Currency USD Enclosure Type IP66/67 Environmental Conditions -40 to 90 deg C Storage Temperature EU RoHS Indicator C Frequency Rating 50/60 Gross Volume Per Pack 20.87 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.1800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.08 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 4.6500 in Height [Metric] 11.8110 cm Length 2.6400 in Length [Metric] 6.7056 cm Material Plastic Mounting Type Threaded Operating Temperature -25 to 85 °C Returnable Y Size 50 mm W x 33 mm D Standards CCC, CSA Certified, CE Marked, RoHS Compliant, UL Listed UNSPSC 39121521 UPC 11 75455495575 UPC 12 754554955759 Width 1.7000 in Width [Metric] 4.3180 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Actuator Lever/Roller Amperage Rating 4/0.1 A Contact Configuration 1NO-1NC Voltage Rating 400 VAC 6 kV surge voltage resistance rated value 2x (M20 x 1.5) cable entry type 30 g/11 ms shock resistance according to IEC 60068-2-27 0.35 mm/5 g vibration resistance according to IEC 60068-2-6 Class 3 deg of pollution 4 A at 400 VAC rated value AC-15 0.1 A at 400 VAC rated value at DC-13 Plastic roller
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Snap |
| Alternate Catalog Number | 3SE5242-0HE10 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE52420HE10 |
| Connection Type | Threaded |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP66/67 |
| Environmental Conditions | -40 to 90 deg C Storage Temperature |
| EU RoHS Indicator | C |
| Frequency Rating | 50/60 |
| Gross Volume Per Pack | 20.87 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.1800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.08 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 4.6500 in |
| Height [Metric] | 11.8110 cm |
| Length | 2.6400 in |
| Length [Metric] | 6.7056 cm |
| Material | Plastic |
| Mounting Type | Threaded |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Returnable | Y |
| Size | 50 mm W x 33 mm D |
| Standards | CCC, CSA Certified, CE Marked, RoHS Compliant, UL Listed |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455495575 |
| UPC 12 | 754554955759 |
| Width | 1.7000 in |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Actuator | Lever/Roller |
| Amperage Rating | 4/0.1 A |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Voltage Rating | 400 VAC |
| 6 kV surge voltage resistance rated value |
| 2x (M20 x 1.5) cable entry type |
| 30 g/11 ms shock resistance according to IEC 60068-2-27 |
| 0.35 mm/5 g vibration resistance according to IEC 60068-2-6 |
| Class 3 deg of pollution |
| 4 A at 400 VAC rated value AC-15 |
| 0.1 A at 400 VAC rated value at DC-13 |
| Plastic roller |