or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE51120BE01 Position Switch 400 VAC 3/0.27 A Roller Lever Actuator 1NO-1NC
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SE51120BE01 Position Switch 400 VAC 3/0.27 A Roller Lever Actuator 1NO-1NC
SKU611405
MFGR #3SE51120BE01
$/ea
SIEMENS 3SE51120BE01 LIMIT SW STEEL ROLLER LEVER 1NO+1NC M20
SIEMENS 3SE51120BE01 LIMIT SW STEEL ROLLER LEVER 1NO+1NC M20
Action Slow Alternate Catalog Number 3SE5112-0BE01 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE51120BE01 Connection Type Threaded Country of Origin DE Currency USD Enclosure Type IP66/67 Environmental Conditions -40 to 90 deg C Storage Temperature EU RoHS Indicator C Finish Cathodic Immersion Gross Volume Per Pack 16.41 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.36 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 5.0000 in Height [Metric] 12.7000 cm Length 1.9300 in Length [Metric] 4.9022 cm Material Metal Mounting Type Threaded Operating Temperature -25 to 85 °C Returnable Y Size 40.5 mm W Standards CCC, CSA Certified, CE Marked, RoHS Compliant, UL Listed UNSPSC 39121521 UPC 11 75455495381 UPC 12 754554953816 Width 1.7000 in Width [Metric] 4.3180 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Actuator Lever/Roller Amperage Rating 3/0.27 A Contact Configuration 1NO-1NC Voltage Rating 400 VAC 6 kV surge voltage resistance rated value M20 x 1.5 cable entry type 30 g/11 ms shock resistance according to IEC 60068-2-27 0.35 mm/5 g vibration resistance according to IEC 60068-2-6 Class 3 deg of pollution 3 A at 230 VAC rated value at AC-15 0.27 A at 230 VAC rated value at DC-13 Metal lever, plastic roller
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Slow |
| Alternate Catalog Number | 3SE5112-0BE01 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE51120BE01 |
| Connection Type | Threaded |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Enclosure Type | IP66/67 |
| Environmental Conditions | -40 to 90 deg C Storage Temperature |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Cathodic Immersion |
| Gross Volume Per Pack | 16.41 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.36 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 5.0000 in |
| Height [Metric] | 12.7000 cm |
| Length | 1.9300 in |
| Length [Metric] | 4.9022 cm |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Threaded |
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Returnable | Y |
| Size | 40.5 mm W |
| Standards | CCC, CSA Certified, CE Marked, RoHS Compliant, UL Listed |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455495381 |
| UPC 12 | 754554953816 |
| Width | 1.7000 in |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Actuator | Lever/Roller |
| Amperage Rating | 3/0.27 A |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Voltage Rating | 400 VAC |
| 6 kV surge voltage resistance rated value |
| M20 x 1.5 cable entry type |
| 30 g/11 ms shock resistance according to IEC 60068-2-27 |
| 0.35 mm/5 g vibration resistance according to IEC 60068-2-6 |
| Class 3 deg of pollution |
| 3 A at 230 VAC rated value at AC-15 |
| 0.27 A at 230 VAC rated value at DC-13 |
| Metal lever, plastic roller |