or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE5122-0CA00 Basic Switch, 1NO-1NC, For Use With 3SE51 Position Switch, IP66/IP67 Enclosure
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SE5122-0CA00 Basic Switch, 1NO-1NC, For Use With 3SE51 Position Switch, IP66/IP67 Enclosure
SKU460421
MFGR #3SE51220CA00
$/ea
SIEMENS 3SE51220CA00 LIMSW BODY,METAL,1NO+1NC,SNAP,3M20
SIEMENS 3SE51220CA00 LIMSW BODY,METAL,1NO+1NC,SNAP,3M20
Alternate Catalog Number 3SE5122-0CA00 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE51220CA00 Connection Type M20 Screw Country of Origin DE Currency USD Dimensions 66 mm L x 37.8 mm W x 85.7 mm D EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 45.69 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.6900 lb Gross Weight per Pack Metric 0.31 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509065 Height 2.2500 in Height [Metric] 5.7150 cm Length 6.5500 in Length [Metric] 16.6370 cm Material Metal Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCCC CertifiedCE CertifiedCSA CertifiedEAC Certified Temperature Rating -25 to 85 °C UNSPSC 39121521 UPC 11 75455495465 UPC 12 754554954653 Width 3.1000 in Width [Metric] 7.8740 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Contact Configuration 1NO-1NC Enclosure Type IP66/IP67 Suitable For Use With 3SE51 Position Switch
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SE5122-0CA00 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE51220CA00 |
| Connection Type | M20 Screw |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 66 mm L x 37.8 mm W x 85.7 mm D |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 45.69 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.6900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.31 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509065 |
| Height | 2.2500 in |
| Height [Metric] | 5.7150 cm |
| Length | 6.5500 in |
| Length [Metric] | 16.6370 cm |
| Material | Metal |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCCC CertifiedCE CertifiedCSA CertifiedEAC Certified |
| Temperature Rating | -25 to 85 °C |
| UNSPSC | 39121521 |
| UPC 11 | 75455495465 |
| UPC 12 | 754554954653 |
| Width | 3.1000 in |
| Width [Metric] | 7.8740 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| Enclosure Type | IP66/IP67 |
| Suitable For Use With | 3SE51 Position Switch |