or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE03-SB6PC Limit Switch Body, 2NO-2NC DPDT, 10 A at 600 VAC/1 A at 300 VDC Contact Rating

Siemens 3SE03-SB6PC Limit Switch Body, 2NO-2NC DPDT, 10 A at 600 VAC/1 A at 300 VDC Contact Rating
SKU646637
MFGR #3SE03-SB6PC
$/ea
SIEMENS 3SE03-SB6PC LIM SW BODY W/O OPERATING HEAD 2NO + 2NC
SIEMENS 3SE03-SB6PC LIM SW BODY W/O OPERATING HEAD 2NO + 2NC
Alternate Catalog Number US2:3SE03-SB6PC ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE03-SB6PC Connection Type Receptacle Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 1.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.9700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.44 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 1.0000 in Height [Metric] 2.5400 cm Length 1.0000 in Length [Metric] 2.5400 cm Material Metal Returnable Y Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified Temperature Rating 14 to 250 °F UNSPSC 39122213 UPC 11 75455423279 UPC 12 754554232799 Width 1.0000 in Width [Metric] 2.5400 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Contact Configuration 2NO-2NC DPDT Contact Rating 10 A at 600 VAC/1 A at 300 VDC Enclosure Type NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/11/12/13/IP66 Suitable For Use With 3SE03 Series Submersible Limit Switch 9-pin mini prewired receptacle 2NO-2NC snap action contacts Without operating head
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | US2:3SE03-SB6PC |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE03-SB6PC |
| Connection Type | Receptacle |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 1.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.9700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.44 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 1.0000 in |
| Height [Metric] | 2.5400 cm |
| Length | 1.0000 in |
| Length [Metric] | 2.5400 cm |
| Material | Metal |
| Returnable | Y |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedCSA Certified |
| Temperature Rating | 14 to 250 °F |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 75455423279 |
| UPC 12 | 754554232799 |
| Width | 1.0000 in |
| Width [Metric] | 2.5400 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Contact Configuration | 2NO-2NC DPDT |
| Contact Rating | 10 A at 600 VAC/1 A at 300 VDC |
| Enclosure Type | NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/11/12/13/IP66 |
| Suitable For Use With | 3SE03 Series Submersible Limit Switch |
| 9-pin mini prewired receptacle |
| 2NO-2NC snap action contacts |
| Without operating head |