or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE03-SB Heavy Duty/Plug-In Limit Switch Module, 2NO-2NC, 10 A at 600 VAC/1 A at 300 VDC Contact Rating
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SE03-SB Heavy Duty/Plug-In Limit Switch Module, 2NO-2NC, 10 A at 600 VAC/1 A at 300 VDC Contact Rating
SKU408023
MFGR #3SE03-SB
$/ea
SIEMENS 3SE03-SB PLUG-IN LIMIT SW
SIEMENS 3SE03-SB PLUG-IN LIMIT SW
Action Snap Alternate Catalog Number US2:3SE03-SB Amperage Rating 10/1 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE03-SB Connection Type 9-Pin Receptacle Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Epoxy Coated Gross Volume Per Pack 30.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.4000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.18 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509055 Height 3.1000 in Height [Metric] 7.8740 cm Length 4.4000 in Length [Metric] 11.1760 cm Material Die Cast Zinc/Metal Mounting Type Threaded Number Of Poles 2 Operating Cycles 1000000 Operating Temperature -10 to 94 Returnable Y Standards CSA CertifiedUL Listed Temperature Rating 14 to 250 °F Type Heavy Duty/Plug-In UNSPSC 39122213 UPC 11 75455423277 UPC 12 754554232775 Voltage Rating 600 VAC, 300 VDC Width 1.7000 in Width [Metric] 4.3180 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Contact Configuration 2NO-2NC Contact Rating 10 A at 600 VAC/1 A at 300 VDC Enclosure Type NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/11/12/13/IP66 Suitable For Use With 3SE03 Series Modular Plug-In Limit Switch Snap-action Die-cast material Steel reinforced diaphragm, seal between operational, head and switch body Permanent instructions for adjusting operational head NEMA type 6P submersible Rotary heads are field convertible CW, CCW or both without special tools 10 A at 600 VAC, 1 A at 300 VDC
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Snap |
| Alternate Catalog Number | US2:3SE03-SB |
| Amperage Rating | 10/1 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE03-SB |
| Connection Type | 9-Pin Receptacle |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Epoxy Coated |
| Gross Volume Per Pack | 30.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.4000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.18 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509055 |
| Height | 3.1000 in |
| Height [Metric] | 7.8740 cm |
| Length | 4.4000 in |
| Length [Metric] | 11.1760 cm |
| Material | Die Cast Zinc/Metal |
| Mounting Type | Threaded |
| Number Of Poles | 2 |
| Operating Cycles | 1000000 |
| Operating Temperature | -10 to 94 |
| Returnable | Y |
| Standards | CSA CertifiedUL Listed |
| Temperature Rating | 14 to 250 °F |
| Type | Heavy Duty/Plug-In |
| UNSPSC | 39122213 |
| UPC 11 | 75455423277 |
| UPC 12 | 754554232775 |
| Voltage Rating | 600 VAC, 300 VDC |
| Width | 1.7000 in |
| Width [Metric] | 4.3180 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Contact Configuration | 2NO-2NC |
| Contact Rating | 10 A at 600 VAC/1 A at 300 VDC |
| Enclosure Type | NEMA 1/3/3S/4/4X/6/6P/11/12/13/IP66 |
| Suitable For Use With | 3SE03 Series Modular Plug-In Limit Switch |
| Snap-action |
| Die-cast material |
| Steel reinforced diaphragm, seal between operational, head and switch body |
| Permanent instructions for adjusting operational head |
| NEMA type 6P submersible |
| Rotary heads are field convertible CW, CCW or both without special tools |
| 10 A at 600 VAC, 1 A at 300 VDC |