or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 3SE5000-0AA24 Twist Lever, 30 mm L, Plastic Roller, Metallic Arm
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 3SE5000-0AA24 Twist Lever, 30 mm L, Plastic Roller, Metallic Arm
SKU667691
MFGR #3SE50000AA24
Your Cost: $23.50/ea
SIEMENS 3SE50000AA24 LEVER ROLL REV CRANK PLASTIC ROLL 19MM
SIEMENS 3SE50000AA24 LEVER ROLL REV CRANK PLASTIC ROLL 19MM
Alternate Catalog Number 3SE5000-0AA24 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3SE50000AA24 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 14.20 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.02 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538908180 Height 0.7900 in Height [Metric] 2.0066 cm Length 4.3400 in Length [Metric] 11.0236 cm Returnable Y Roller Diameter 19 mm Roller Position Straight Roller Width 7.8 mm Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL RecognizedCE CertifiedCSA CertifiedEAC Certified Type Non-Adjustable UNSPSC 39122221 UPC 11 66264385154 UPC 12 662643851540 Width 4.1400 in Width [Metric] 10.5156 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Arm Length 30 mm Arm Material Metal Roller Material Plastic
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3SE5000-0AA24 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3SE50000AA24 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 14.20 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.02 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538908180 |
| Height | 0.7900 in |
| Height [Metric] | 2.0066 cm |
| Length | 4.3400 in |
| Length [Metric] | 11.0236 cm |
| Returnable | Y |
| Roller Diameter | 19 mm |
| Roller Position | Straight |
| Roller Width | 7.8 mm |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL RecognizedCE CertifiedCSA CertifiedEAC Certified |
| Type | Non-Adjustable |
| UNSPSC | 39122221 |
| UPC 11 | 66264385154 |
| UPC 12 | 662643851540 |
| Width | 4.1400 in |
| Width [Metric] | 10.5156 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Arm Length | 30 mm |
| Arm Material | Metal |
| Roller Material | Plastic |