or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SN11451BA010BA2 ER-MOD.INT.16K
SKU375167
MFGR #6SN11451BA010BA2
$/ea
SIEMENS 6SN11451BA010BA2 E/R 16KW CONVERTER
SIEMENS 6SN11451BA010BA2 E/R 16KW CONVERTER
Alternate Catalog Number 6SN1145-1BA01-0BA2 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SN11451BA010BA2 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 1386.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 24.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 10.89 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504909650 Height 4.5000 in Height [Metric] 11.4300 cm Length 22.0000 in Length [Metric] 55.8800 cm Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantREACH Article No. 33 Type Infeed Regenerative Stabilized UNSPSC 39122003 UPC 11 66264343778 UPC 12 662643437782 Width 14.0000 in Width [Metric] 35.5600 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SN1145-1BA01-0BA2 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SN11451BA010BA2 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 1386.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 24.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 10.89 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504909650 |
| Height | 4.5000 in |
| Height [Metric] | 11.4300 cm |
| Length | 22.0000 in |
| Length [Metric] | 55.8800 cm |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantREACH Article No. 33 |
| Type | Infeed Regenerative Stabilized |
| UNSPSC | 39122003 |
| UPC 11 | 66264343778 |
| UPC 12 | 662643437782 |
| Width | 14.0000 in |
| Width [Metric] | 35.5600 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |