or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SL32460BA221PA0 SINAMICS G120
SKU781186
MFGR #6SL32460BA221PA0
$/ea
SIEMENS 6SL32460BA221PA0 SINAMICS G120 CU250S-2 DP
SIEMENS 6SL32460BA221PA0 SINAMICS G120 CU250S-2 DP
Alternate Catalog Number 6SL3246-0BA22-1PA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SL32460BA221PA0 Country of Origin GB Currency USD Dimensions 199 mm H x 73 mm W x 67 mm D Enclosure Type IP20/Open EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 130.19 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 1.3400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.61 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504909650 Height 3.3900 in Height [Metric] 8.6106 cm Length 10.1600 in Length [Metric] 25.8064 cm Returnable Y Series Sinamics Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedRCM CertifiedCE 2014/35/ECSEMI F47WEEE (2012/19/EU)REACH Article No. 33 Temperature Rating 14 to 122 °F UNSPSC 39121007 UPC 11 88762126353 UPC 12 887621263539 Width 3.7800 in Width [Metric] 9.6012 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Input Rating 24 VDC Input Type DC Voltage
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SL3246-0BA22-1PA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SL32460BA221PA0 |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| Dimensions | 199 mm H x 73 mm W x 67 mm D |
| Enclosure Type | IP20/Open |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 130.19 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 1.3400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.61 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504909650 |
| Height | 3.3900 in |
| Height [Metric] | 8.6106 cm |
| Length | 10.1600 in |
| Length [Metric] | 25.8064 cm |
| Returnable | Y |
| Series | Sinamics |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantUL ListedcUL ListedRCM CertifiedCE 2014/35/ECSEMI F47WEEE (2012/19/EU)REACH Article No. 33 |
| Temperature Rating | 14 to 122 °F |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 88762126353 |
| UPC 12 | 887621263539 |
| Width | 3.7800 in |
| Width [Metric] | 9.6012 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Input Rating | 24 VDC |
| Input Type | DC Voltage |