or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SL30540FB001BA0 SINAMICS S120 COMPACT FLASH CARD W/O PERFORMANCE EXTENSION INCLUDING CERTIFICATE OF LICENCE V5.1
Siemens 6SL30540FB001BA0 SINAMICS S120 COMPACT FLASH CARD W/O PERFORMANCE EXTENSION INCLUDING CERTIFICATE OF LICENCE V5.1
SKU1051194
MFGR #6SL30540FB001BA0
$/ea
SINAMICS S120 COMPACTFLASH CARD W/O PERFORMANCE EXTENSION INCLUDING CERTIFICATEOF LICENCE V5.1
SINAMICS S120 COMPACTFLASH CARD W/O PERFORMANCE EXTENSION INCLUDING CERTIFICATEOF LICENCE V5.1
Alternate Catalog Number 6SL3054-0FB00-1BA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SL30540FB001BA0 Country of Origin DE Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 7.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.0300 lb Gross Weight per Pack Metric 0.01 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8523510000 Height 10.0000 in Height [Metric] 25.4000 cm Length 7.0000 in Length [Metric] 17.7800 cm Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant UNSPSC 43202005 UPC 11 80476653701 UPC 12 804766537011 Width 0.1000 in Width [Metric] 0.2540 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Specifications 2 GB CF Memory Suitable For Use With SINAMICS S120 Modular Drive System Without performance extension
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SL3054-0FB00-1BA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SL30540FB001BA0 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 7.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.0300 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.01 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8523510000 |
| Height | 10.0000 in |
| Height [Metric] | 25.4000 cm |
| Length | 7.0000 in |
| Length [Metric] | 17.7800 cm |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| UNSPSC | 43202005 |
| UPC 11 | 80476653701 |
| UPC 12 | 804766537011 |
| Width | 0.1000 in |
| Width [Metric] | 0.2540 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Specifications | 2 GB CF Memory |
| Suitable For Use With | SINAMICS S120 Modular Drive System |
| Without performance extension |