or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens SIMOCODE pro 3UF7 Motor Control Unit, Parameterizable Input, Monostable/Parameterizable Output
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens SIMOCODE pro 3UF7 Motor Control Unit, Parameterizable Input, Monostable/Parameterizable Output
SKU952299
MFGR #3UF70111AU000
$/ea
SIEMENS 3UF70111AU000 SIMOCODE pro V PN 110-240VUC
SIEMENS 3UF70111AU000 SIMOCODE pro V PN 110-240VUC
Alternate Catalog Number 3UF7011-1AU00-0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 3UF70111AU000 Country of Origin DE Currency USD Dimensions 111 mm H x 45 mm W x 124 mm D Electrical Connections 9-Pin SUB-D Socket/Screw Terminal Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 36.11 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 0.7600 lb Gross Weight per Pack Metric 0.34 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8538903000 Height 5.3500 in Height [Metric] 13.5890 cm Length 4.5000 in Length [Metric] 11.4300 cm Mounting Type Snap-On/Threaded Returnable Y Series 3UF7 SIMOCODE Pro V PN Standards CE/CCC MarkedCSA CertifiedUL ListedEAC ApprovedATEX CertifiedRCM ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredIECEx CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved Temperature Rating -25 to 60 °C UNSPSC 32151705 UPC 11 88762100418 UPC 12 887621004187 Width 1.5000 in Width [Metric] 3.8100 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Function Soft Starter Control/Data Acquisition/Diagnostics/Password Protection/Test/Maintenance Input Type Parameterizable Output Type Relay Makes a substantial contribution to a plant's enery efficiency 100 Mbit/sec maximum transfer rate 0.8 to 1.2 Nm tightening torque 5 to 95% relative humidity 4-inputs for thermistor connection, 3-outputs 400 to 800 Ohm response value of thermoresistor, 500 to 650 Ohm release value of thermoresistor
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 3UF7011-1AU00-0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 3UF70111AU000 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Dimensions | 111 mm H x 45 mm W x 124 mm D |
| Electrical Connections | 9-Pin SUB-D Socket/Screw Terminal |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 36.11 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 0.7600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.34 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8538903000 |
| Height | 5.3500 in |
| Height [Metric] | 13.5890 cm |
| Length | 4.5000 in |
| Length [Metric] | 11.4300 cm |
| Mounting Type | Snap-On/Threaded |
| Returnable | Y |
| Series | 3UF7 SIMOCODE Pro V PN |
| Standards | CE/CCC MarkedCSA CertifiedUL ListedEAC ApprovedATEX CertifiedRCM ApprovedABS ApprovedLloyd's RegisteredIECEx CertifiedRMRS ApprovedDNV-GL Approved |
| Temperature Rating | -25 to 60 °C |
| UNSPSC | 32151705 |
| UPC 11 | 88762100418 |
| UPC 12 | 887621004187 |
| Width | 1.5000 in |
| Width [Metric] | 3.8100 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Function | Soft Starter Control/Data Acquisition/Diagnostics/Password Protection/Test/Maintenance |
| Input Type | Parameterizable |
| Output Type | Relay |
| Makes a substantial contribution to a plant's enery efficiency |
| 100 Mbit/sec maximum transfer rate |
| 0.8 to 1.2 Nm tightening torque |
| 5 to 95% relative humidity |
| 4-inputs for thermistor connection, 3-outputs |
| 400 to 800 Ohm response value of thermoresistor, 500 to 650 Ohm release value of thermoresistor |