or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6RA80872FV620AA0 SINAMICS DCM,850A,480V,4QBD
SKU703994
MFGR #6RA80872FV620AA0
$/ea
DRIVE,SINAMICS DCM,850A,480V,4QBD
DRIVE,SINAMICS DCM,850A,480V,4QBD
Alternate Catalog Number 6RA8087-2FV62-0AA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6RA80872FV620AA0 Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 26676.10 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 350.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 158.76 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504409570 Height 19.0000 in Height [Metric] 48.2600 cm Length 52.0000 in Length [Metric] 132.0800 cm Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEEE 2012/19/EU UNSPSC 39122002 UPC 11 04089291728 UPC 12 040892917284 Width 27.0000 in Width [Metric] 68.5800 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 850 A Voltage Rating 240/480 VAC, 240/500 VDC 240/480 VAC input and 240/500 VDC output voltage rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6RA8087-2FV62-0AA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6RA80872FV620AA0 |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 26676.10 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 350.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 158.76 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409570 |
| Height | 19.0000 in |
| Height [Metric] | 48.2600 cm |
| Length | 52.0000 in |
| Length [Metric] | 132.0800 cm |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantWEEE 2012/19/EU |
| UNSPSC | 39122002 |
| UPC 11 | 04089291728 |
| UPC 12 | 040892917284 |
| Width | 27.0000 in |
| Width [Metric] | 68.5800 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 850 A |
| Voltage Rating | 240/480 VAC, 240/500 VDC |
| 240/480 VAC input and 240/500 VDC output voltage rating |