or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SL3210-5BE21-1UV0 Sinamics V20 Variable Frequency Drive, 380 to 480/400 VAC, 3.1 A, 1.5 hp, 90 mm W
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 6SL3210-5BE21-1UV0 Sinamics V20 Variable Frequency Drive, 380 to 480/400 VAC, 3.1 A, 1.5 hp, 90 mm W
SKU955510
MFGR #6SL32105BE211UV0
$/ea
Siemens Variable Frequency Drive, Sinamics V20, 380 to 480/400 VAC, 3.1 A, 1.5 hp, 90 mm Width, 145.5 mm Depth, 166 mm Height, IP20, Digital
Siemens Variable Frequency Drive, Sinamics V20, 380 to 480/400 VAC, 3.1 A, 1.5 hp, 90 mm Width, 145.5 mm Depth, 166 mm Height, IP20, Digital
Alternate Catalog Number 6SL3210-5BE21-1UV0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SL32105BE211UV0 Country of Origin CN Currency USD Display Type BOP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 316.23 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 2.1800 lb Gross Weight per Pack Metric 0.99 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504409570 Height 5.5200 in Height [Metric] 14.0208 cm Length 7.0900 in Length [Metric] 18.0086 cm Mounting Type Push-Through/Side by Side/Wall Returnable N Series V20 Standards CE CertifiedcULus ListedC-Tick (RCM)KC CertifiedEN 61800-5-1EN 60204-1EN 61800-3 Type 3-Phase Unfiltered UNSPSC 39121007 UPC 11 88762105620 UPC 12 887621056209 Width [Metric] 20.5232 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 3.1 A Depth 146 mm Horsepower 1-1/2 hp Voltage Rating 380 to 480 VAC Width 8.0800 in Compact installation allows smaller cabinets to be used Easy integration into existing systems and micro-automation systems Easier commissioning through standard libraries and connection macros Parameter settings can be easily transferred from one unit to another using the parameter loader even without a power supply Short commissioning time Provides easy access to the drive even if it is located in difficult to access areas Easy operation due to intuitive web user interface and commissioning wizard Connection and application macros to simplify I/O configuration and make the appropriate settings Simple connection and application macros can be selected instead of configuring long complicated parameter lists Higher productivity through prevention of interruptions of the production line 95% maximum operation relative humidity USS, modbus RTU communication 110% rated output current for 60 sec, 300 sec cycle time low overload capability 150% rated output current for 60 sec, 300 sec cycle time high overload capability FSA size 10 m (shielded), 50 m (unshielded) cable length Four standard digital inputs One digital output as relay changeover contact and one transistor
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SL3210-5BE21-1UV0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SL32105BE211UV0 |
| Country of Origin | CN |
| Currency | USD |
| Display Type | BOP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 316.23 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 2.1800 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.99 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409570 |
| Height | 5.5200 in |
| Height [Metric] | 14.0208 cm |
| Length | 7.0900 in |
| Length [Metric] | 18.0086 cm |
| Mounting Type | Push-Through/Side by Side/Wall |
| Returnable | N |
| Series | V20 |
| Standards | CE CertifiedcULus ListedC-Tick (RCM)KC CertifiedEN 61800-5-1EN 60204-1EN 61800-3 |
| Type | 3-Phase Unfiltered |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 88762105620 |
| UPC 12 | 887621056209 |
| Width [Metric] | 20.5232 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 3.1 A |
| Depth | 146 mm |
| Horsepower | 1-1/2 hp |
| Voltage Rating | 380 to 480 VAC |
| Width | 8.0800 in |
| Compact installation allows smaller cabinets to be used |
| Easy integration into existing systems and micro-automation systems |
| Easier commissioning through standard libraries and connection macros |
| Parameter settings can be easily transferred from one unit to another using the parameter loader even without a power supply |
| Short commissioning time |
| Provides easy access to the drive even if it is located in difficult to access areas |
| Easy operation due to intuitive web user interface and commissioning wizard |
| Connection and application macros to simplify I/O configuration and make the appropriate settings |
| Simple connection and application macros can be selected instead of configuring long complicated parameter lists |
| Higher productivity through prevention of interruptions of the production line |
| 95% maximum operation relative humidity |
| USS, modbus RTU communication |
| 110% rated output current for 60 sec, 300 sec cycle time low overload capability |
| 150% rated output current for 60 sec, 300 sec cycle time high overload capability |
| FSA size |
| 10 m (shielded), 50 m (unshielded) cable length |
| Four standard digital inputs |
| One digital output as relay changeover contact and one transistor |