or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SL3210-1KE11-8AF2 0.5HP SINAMICS CONVERTER
SKU946068
MFGR #6SL32101KE118AF2
$/ea
SINAMICS G120C RATED POWER 0,55KW WITH 150% OVERLOAD FOR 3 SEC 3AC380-480V +10/-20% 47-63HZ INTEGRATED FILTER CLASS A I/O-INTERFACE 6DI, 2DO,1AI,1AO SAFE TORQUE OFF INTEGRATED FIELDBUS PROFINET-PN PROTECTION IP20/ UL OPEN TYPE SIZE FSAA 173X73X178(HXWXD) EXTERNAL 24V
SINAMICS G120C RATED POWER 0,55KW WITH 150% OVERLOAD FOR 3 SEC 3AC380-480V +10/-20% 47-63HZ INTEGRATED FILTER CLASS A I/O-INTERFACE 6DI, 2DO,1AI,1AO SAFE TORQUE OFF INTEGRATED FIELDBUS PROFINET-PN PROTECTION IP20/ UL OPEN TYPE SIZE FSAA 173X73X178(HXWXD) EXTERNAL 24V
Alternate Catalog Number 6SL3210-1KE11-8AF2 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SL32101KE118AF2 Country of Origin GB Currency USD Display Type BOP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 424.69 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 3.0900 lb Gross Weight per Pack Metric 1.40 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504409540 Height 3.7800 in Height [Metric] 9.6012 cm Length 12.3600 in Length [Metric] 31.3944 cm Mounting Type Side-by-Side Returnable N Series G120C Standards CE CertifiedcUL ListedUL ListedC-Tick (RCM)EMC 2004/108/EC/2006/95/EC Type 3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 80476621010 UPC 12 804766210105 Width [Metric] 23.0886 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 1.3 to 1.7 A/1.9 to 2.3 A/2.6 A Depth 178 mm Horsepower 1/2 hp, 3/4 hp Voltage Rating 380 to 480 VAC Width 9.0900 in High power density, smaller envelope dimensions Side by side mounting without derating Compact design that requires little space in the cabinet and reduces cost Optimized commissioning Easy configuration Intuitive serial commissioning, which reduces cost and saves time Simple and fast software settings Simple handling during commissioning and operation Uniform, end to end operating concept Engineering efficiency 1.3 to 1.7 A output, 1.9 to 2.3 A input, 2.6 a maximum output
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SL3210-1KE11-8AF2 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SL32101KE118AF2 |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| Display Type | BOP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 424.69 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 3.0900 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.40 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504409540 |
| Height | 3.7800 in |
| Height [Metric] | 9.6012 cm |
| Length | 12.3600 in |
| Length [Metric] | 31.3944 cm |
| Mounting Type | Side-by-Side |
| Returnable | N |
| Series | G120C |
| Standards | CE CertifiedcUL ListedUL ListedC-Tick (RCM)EMC 2004/108/EC/2006/95/EC |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 80476621010 |
| UPC 12 | 804766210105 |
| Width [Metric] | 23.0886 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 1.3 to 1.7 A/1.9 to 2.3 A/2.6 A |
| Depth | 178 mm |
| Horsepower | 1/2 hp, 3/4 hp |
| Voltage Rating | 380 to 480 VAC |
| Width | 9.0900 in |
| High power density, smaller envelope dimensions |
| Side by side mounting without derating |
| Compact design that requires little space in the cabinet and reduces cost |
| Optimized commissioning |
| Easy configuration |
| Intuitive serial commissioning, which reduces cost and saves time |
| Simple and fast software settings |
| Simple handling during commissioning and operation |
| Uniform, end to end operating concept |
| Engineering efficiency |
| 1.3 to 1.7 A output, 1.9 to 2.3 A input, 2.6 a maximum output |