or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64402UD330EA1 Inverter Drive, 480 VAC, 62 A, 40 hp, 650 mm H x 275 mm W
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 6SE64402UD330EA1 Inverter Drive, 480 VAC, 62 A, 40 hp, 650 mm H x 275 mm W
SKU135574
MFGR #6SE64402UD330EA1
$/ea
SIEMENS 6SE64402UD330EA1 DRIVE
SIEMENS 6SE64402UD330EA1 DRIVE
Alternate Catalog Number 6SE6440-2UD33-0EA1 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64402UD330EA1 Country of Origin DE Currency USD Display Type SDP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 6940.85 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 44.1000 lb Gross Weight per Pack Metric 20.00 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 14.1700 in Height [Metric] 35.9918 cm Length 31.1000 in Length [Metric] 78.9940 cm Mounting Type Footprint/Suspended Returnable N Series Micromaster 440 Standards cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC Type 3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 78308763580 UPC 12 783087635807 Width [Metric] 40.0050 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 59 to 72 A/62 to 75 A Depth 245 mm Horsepower 40 to 50 hp Voltage Rating 380 to 480 VAC Width 15.7500 in Modular design 14 to 122 deg F operating temperature Compact housing as a result of high power density Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility Detachable operator panels Screwless control terminals on detachable I/O board 59 to 72 A input at 3-phase, 62 to 75 A output at 3-phase Without filter
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6440-2UD33-0EA1 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64402UD330EA1 |
| Country of Origin | DE |
| Currency | USD |
| Display Type | SDP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 6940.85 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 44.1000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 20.00 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 14.1700 in |
| Height [Metric] | 35.9918 cm |
| Length | 31.1000 in |
| Length [Metric] | 78.9940 cm |
| Mounting Type | Footprint/Suspended |
| Returnable | N |
| Series | Micromaster 440 |
| Standards | cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308763580 |
| UPC 12 | 783087635807 |
| Width [Metric] | 40.0050 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 59 to 72 A/62 to 75 A |
| Depth | 245 mm |
| Horsepower | 40 to 50 hp |
| Voltage Rating | 380 to 480 VAC |
| Width | 15.7500 in |
| Modular design |
| 14 to 122 deg F operating temperature |
| Compact housing as a result of high power density |
| Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility |
| Detachable operator panels |
| Screwless control terminals on detachable I/O board |
| 59 to 72 A input at 3-phase, 62 to 75 A output at 3-phase |
| Without filter |