or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64402UD311CA1 Inverter Drive, 480 VAC, 26 A, 15 hp, 245 mm H x 185 mm W
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 6SE64402UD311CA1 Inverter Drive, 480 VAC, 26 A, 15 hp, 245 mm H x 185 mm W
SKU61474
MFGR #6SE64402UD311CA1
$/ea
SIEMENS 6SE64402UD311CA1 460V 3PH 15HP 21A
SIEMENS 6SE64402UD311CA1 460V 3PH 15HP 21A
Alternate Catalog Number 6SE6440-2UD31-1CA1 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64402UD311CA1 Country of Origin GB Currency USD Display Type SDP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 1109.93 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 12.2600 lb Gross Weight per Pack Metric 5.56 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 8.5400 in Height [Metric] 21.6916 cm Length 12.0900 in Length [Metric] 30.7086 cm Mounting Type Footprint/Suspended Returnable N Series Micromaster 440 Standards cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC Type 3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 78308763576 UPC 12 783087635760 Width [Metric] 27.3050 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 23.1 to 33.8 A/26 to 32 A Depth 195 mm Horsepower 15 to 20 hp Voltage Rating 380 to 480 VAC Width 10.7500 in Modular design 14 to 122 deg F operating temperature Compact housing as a result of high power density Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility Detachable operator panels Screwless control terminals on detachable I/O board 23.1 to 33.8 A output at 3-phase, 26 to 32 A input at 3-phase Without filter 10 sq-mm motor end conductor cross-section 6 standard digital inputs, 2 analog input 3 relay output, 2 analog output and 1 PTC/ KTY interface 0.95 power factor 0.96 efficiency Without filter Micromaster 440 FSC frame size Wall mount in clean environment or cubicle mount Without AOP/BOP
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6440-2UD31-1CA1 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64402UD311CA1 |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| Display Type | SDP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 1109.93 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 12.2600 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.56 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 8.5400 in |
| Height [Metric] | 21.6916 cm |
| Length | 12.0900 in |
| Length [Metric] | 30.7086 cm |
| Mounting Type | Footprint/Suspended |
| Returnable | N |
| Series | Micromaster 440 |
| Standards | cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308763576 |
| UPC 12 | 783087635760 |
| Width [Metric] | 27.3050 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 23.1 to 33.8 A/26 to 32 A |
| Depth | 195 mm |
| Horsepower | 15 to 20 hp |
| Voltage Rating | 380 to 480 VAC |
| Width | 10.7500 in |
| Modular design |
| 14 to 122 deg F operating temperature |
| Compact housing as a result of high power density |
| Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility |
| Detachable operator panels |
| Screwless control terminals on detachable I/O board |
| 23.1 to 33.8 A output at 3-phase, 26 to 32 A input at 3-phase |
| Without filter |
| 10 sq-mm motor end conductor cross-section |
| 6 standard digital inputs, 2 analog input |
| 3 relay output, 2 analog output and 1 PTC/ KTY interface |
| 0.95 power factor |
| 0.96 efficiency |
| Without filter Micromaster 440 |
| FSC frame size |
| Wall mount in clean environment or cubicle mount |
| Without AOP/BOP |