or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64402UD215AA1 Inverter Drive, 480 VAC, 4.1 A, 2 hp, 173 mm H x 73 mm W
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 6SE64402UD215AA1 Inverter Drive, 480 VAC, 4.1 A, 2 hp, 173 mm H x 73 mm W
SKU59866
MFGR #6SE64402UD215AA1
$/ea
SIEMENS 6SE64402UD215AA1 AC MM440 DR
SIEMENS 6SE64402UD215AA1 AC MM440 DR
Alternate Catalog Number 6SE6440-2UD21-5AA1 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64402UD215AA1 Country of Origin GB Currency USD Display Type SDP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 185.62 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 2.8000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.27 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 3.5400 in Height [Metric] 8.9916 cm Length 7.4800 in Length [Metric] 18.9992 cm Mounting Type Footprint/Suspended Returnable Y Series Micromaster 440 Standards cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC Type 3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 78308763570 UPC 12 783087635708 Width [Metric] 17.8054 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 4.1/5.9 A Depth 149 mm Horsepower 2 hp Voltage Rating 380 to 480 VAC Width 7.0100 in Modular design 14 to 122 deg F operating temperature Compact housing as a result of high power density Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility Detachable operator panels Screwless control terminals on detachable I/O board 4.1 A output at 3-phase, 5.9 A input at 3-phase Without filter
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6440-2UD21-5AA1 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64402UD215AA1 |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| Display Type | SDP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 185.62 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 2.8000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.27 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 3.5400 in |
| Height [Metric] | 8.9916 cm |
| Length | 7.4800 in |
| Length [Metric] | 18.9992 cm |
| Mounting Type | Footprint/Suspended |
| Returnable | Y |
| Series | Micromaster 440 |
| Standards | cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308763570 |
| UPC 12 | 783087635708 |
| Width [Metric] | 17.8054 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 4.1/5.9 A |
| Depth | 149 mm |
| Horsepower | 2 hp |
| Voltage Rating | 380 to 480 VAC |
| Width | 7.0100 in |
| Modular design |
| 14 to 122 deg F operating temperature |
| Compact housing as a result of high power density |
| Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility |
| Detachable operator panels |
| Screwless control terminals on detachable I/O board |
| 4.1 A output at 3-phase, 5.9 A input at 3-phase |
| Without filter |