or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64302AD315CA0 DR AC MM430 46
SKU313376
MFGR #6SE64302AD315CA0
$/ea
SIEMENS 6SE64302AD315CA0 460V AC DRIVE
SIEMENS 6SE64302AD315CA0 460V AC DRIVE
Alternate Catalog Number 6SE6430-2AD31-5CA0 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64302AD315CA0 Country of Origin GB Currency USD Display Type SDP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 1734.20 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 12.5700 lb Gross Weight per Pack Metric 5.70 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 11.4200 in Height [Metric] 29.0068 cm Length 13.7800 in Length [Metric] 35.0012 cm Mounting Type Footprint/Panel/Suspended Returnable N Series MICROMASTER 430 Standards cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC Type 3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 78308766127 UPC 12 783087661271 Width [Metric] 27.9908 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 32/33.8 A Depth 195 mm Horsepower 20 hp Voltage Rating 380 to 480 VAC Width 11.0200 in Modular design 14 to 104 deg F operating temperature Compact housing as a result of high power density Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility Detachable operator panels Screwless control terminals strip on detachable I/O board 32 A output at 3-phase, 33.8 A input at 3-phase
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6430-2AD31-5CA0 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64302AD315CA0 |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| Display Type | SDP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 1734.20 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 12.5700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.70 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 11.4200 in |
| Height [Metric] | 29.0068 cm |
| Length | 13.7800 in |
| Length [Metric] | 35.0012 cm |
| Mounting Type | Footprint/Panel/Suspended |
| Returnable | N |
| Series | MICROMASTER 430 |
| Standards | cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308766127 |
| UPC 12 | 783087661271 |
| Width [Metric] | 27.9908 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 32/33.8 A |
| Depth | 195 mm |
| Horsepower | 20 hp |
| Voltage Rating | 380 to 480 VAC |
| Width | 11.0200 in |
| Modular design |
| 14 to 104 deg F operating temperature |
| Compact housing as a result of high power density |
| Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility |
| Detachable operator panels |
| Screwless control terminals strip on detachable I/O board |
| 32 A output at 3-phase, 33.8 A input at 3-phase |