or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64202UC215BA1 Inverter Drive, 240 VAC, 7.4 A, 2 hp, 202 mm H x 149 mm W
Custom_Product_Images_Illustration
Siemens 6SE64202UC215BA1 Inverter Drive, 240 VAC, 7.4 A, 2 hp, 202 mm H x 149 mm W
SKU138294
MFGR #6SE64202UC215BA1
$/ea
SIEMENS 6SE64202UC215BA1 230V AC DRIVE
SIEMENS 6SE64202UC215BA1 230V AC DRIVE
Alternate Catalog Number 6SE6420-2UC21-5BA1 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64202UC215BA1 Country of Origin GB Currency USD Display Type SDP Enclosure Type IP20 EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 712.22 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 6.8400 lb Gross Weight per Pack Metric 3.10 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 9.4500 in Height [Metric] 24.0030 cm Length 10.6300 in Length [Metric] 27.0002 cm Mounting Type Footprint/Suspended Returnable N Series MICROMASTER 420 Standards cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC Type 1/3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 78308768347 UPC 12 783087683471 Width [Metric] 18.0086 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 7.4/8.3/14.4 A Depth 172 mm Horsepower 2 hp Voltage Rating 200 to 240 VAC Width 7.0900 in Modular design 14 to 122 deg F operating temperature Compact housing as a result of high power density Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility Detachable operator panels Screwless control terminals 7.4 A output at 3-phase, 8.3 A input at 3-phase, 14.4 A input at 1-phase Without filter 6 sq-mm motor end conductor cross section 3 standard digital inputs, 1 analog input 1 relay output, 1 analog output 0.95 power factor 0.96 efficiency Unfiltered FSB frame size Wall mount in clean environment or cubicle mount Without AOP/BOP
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6420-2UC21-5BA1 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64202UC215BA1 |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| Display Type | SDP |
| Enclosure Type | IP20 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 712.22 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 6.8400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.10 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 9.4500 in |
| Height [Metric] | 24.0030 cm |
| Length | 10.6300 in |
| Length [Metric] | 27.0002 cm |
| Mounting Type | Footprint/Suspended |
| Returnable | N |
| Series | MICROMASTER 420 |
| Standards | cUL ListedUL ListedC-TickCE 73/23/EEC |
| Type | 1/3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308768347 |
| UPC 12 | 783087683471 |
| Width [Metric] | 18.0086 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 7.4/8.3/14.4 A |
| Depth | 172 mm |
| Horsepower | 2 hp |
| Voltage Rating | 200 to 240 VAC |
| Width | 7.0900 in |
| Modular design |
| 14 to 122 deg F operating temperature |
| Compact housing as a result of high power density |
| Easy cable connection, mains and motor connections are separated for optimum electromagnetic compatibility |
| Detachable operator panels |
| Screwless control terminals |
| 7.4 A output at 3-phase, 8.3 A input at 3-phase, 14.4 A input at 1-phase |
| Without filter |
| 6 sq-mm motor end conductor cross section |
| 3 standard digital inputs, 1 analog input |
| 1 relay output, 1 analog output |
| 0.95 power factor |
| 0.96 efficiency |
| Unfiltered |
| FSB frame size |
| Wall mount in clean environment or cubicle mount |
| Without AOP/BOP |