or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 6SE64202AD311CA1 DR AC MM420 46
SKU139811
MFGR #6SE64202AD311CA1
$/ea
SIEMENS 6SE64202AD311CA1 DR AC MM420 460V 3PF 15
SIEMENS 6SE64202AD311CA1 DR AC MM420 460V 3PF 15
Alternate Catalog Number 6SE6420-2AD31-1CA1 ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 6SE64202AD311CA1 Country of Origin GB Currency USD Display Type SDP Enclosure Type IP20/Open EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 1296.50 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 12.5700 lb Gross Weight per Pack Metric 5.70 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8504404000 Height 9.8400 in Height [Metric] 24.9936 cm Length 13.3900 in Length [Metric] 34.0106 cm Mounting Type Footprint/Suspended Returnable N Series MICROMASTER 420 Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedCE CertifiedEN 60 204EN 61 800-5-1EN 61 800-3WEEE (2012/19/EU) Type 3-Phase UNSPSC 39121007 UPC 11 78308768340 UPC 12 783087683402 Width [Metric] 24.9936 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 26 A Depth 195 mm Horsepower 15 hp Voltage Rating 380 to 480 VAC Width 9.8400 in The operator panels and communication modules can be easily exchanged without requiring any tools Easy, guided start up Modular construction allows maximum configuration flexibility 3 fully programmable isolated digital inputs 1 scalable analog input (0 to 10 V) can also be used as a 4th digital input 1 programmable analog output (0 to 20 mA) 1 programmable relay output - 30 VDC/5 A resistive load, 250 VAC/2 A inductive load Low noise motor operation thanks to high pulse frequencies, adjustable (observe derating if necessary) Complete inverter and motor protection Without AOP/BOP 32.3 A rated current (HO) input and 26 A rated current (HO) output
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 6SE6420-2AD31-1CA1 |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 6SE64202AD311CA1 |
| Country of Origin | GB |
| Currency | USD |
| Display Type | SDP |
| Enclosure Type | IP20/Open |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 1296.50 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 12.5700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.70 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8504404000 |
| Height | 9.8400 in |
| Height [Metric] | 24.9936 cm |
| Length | 13.3900 in |
| Length [Metric] | 34.0106 cm |
| Mounting Type | Footprint/Suspended |
| Returnable | N |
| Series | MICROMASTER 420 |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedCE CertifiedEN 60 204EN 61 800-5-1EN 61 800-3WEEE (2012/19/EU) |
| Type | 3-Phase |
| UNSPSC | 39121007 |
| UPC 11 | 78308768340 |
| UPC 12 | 783087683402 |
| Width [Metric] | 24.9936 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 26 A |
| Depth | 195 mm |
| Horsepower | 15 hp |
| Voltage Rating | 380 to 480 VAC |
| Width | 9.8400 in |
| The operator panels and communication modules can be easily exchanged without requiring any tools |
| Easy, guided start up |
| Modular construction allows maximum configuration flexibility |
| 3 fully programmable isolated digital inputs |
| 1 scalable analog input (0 to 10 V) can also be used as a 4th digital input |
| 1 programmable analog output (0 to 20 mA) |
| 1 programmable relay output - 30 VDC/5 A resistive load, 250 VAC/2 A inductive load |
| Low noise motor operation thanks to high pulse frequencies, adjustable (observe derating if necessary) |
| Complete inverter and motor protection |
| Without AOP/BOP |
| 32.3 A rated current (HO) input and 26 A rated current (HO) output |