or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 52C201X Command 52 Pushbutton Control Station, 600 VAC, 10 A, 2NO-2NC, 2 Operators, NEMA 4X
Siemens 52C201X Command 52 Pushbutton Control Station, 600 VAC, 10 A, 2NO-2NC, 2 Operators, NEMA 4X
SKU835200
MFGR #52C201X
$/ea
SIEMENS 52C201X 30MMSTATION FIBERGLASS CMPLT 2HOLE
SIEMENS 52C201X 30MMSTATION FIBERGLASS CMPLT 2HOLE
Action Momentary Alternate Catalog Number US2:52C201X ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 52C201X Color Black Connection Type Threaded Contact Mode Momentary Contact Rating 10 A at 600 VAC Country of Origin US Currency USD Dimensions 6.63 in H x 3.81 in W Enclosure NEMA 4X EU RoHS Indicator C Gross Volume Per Pack 384.00 Gross Volume UOM in Gross Weight Per Pack 2.7000 lb Gross Weight per Pack Metric 1.23 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 6.0000 in Height [Metric] 15.2400 cm Legend Start/Stop Length 8.0000 in Length [Metric] 20.3200 cm Material Fiberglass Mounting Flush Mounting Type Flush Operator Type Round Flush/Extended Round Returnable Y Series Command 52 Size 30 MM Mount Hole Diameter Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Sub Brand Command52 Type Heavy Duty UNSPSC 39121565 UPC 11 78308762694 UPC 12 783087626942 Width 8.0000 in Width [Metric] 20.3200 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 10 A Contact Configuration 2NO-2NC NEMA Rating NEMA 4X Number of Operators 2 Voltage Rating 600 VAC Number Of Command Points: 2; Legend: START, STOP; Material: Fiberglass; Actuator Color: Black, Red; Contact Configuration: 2 NO, 2 NC Black flush pushbutton momentary, 1NO-1NC, START 1st device, red extended pushbutton momentary, 1NO-1NC, STOP 2nd device 2 common points 30 mm Dia 50/60 Hz frequency rating
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Momentary |
| Alternate Catalog Number | US2:52C201X |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 52C201X |
| Color | Black |
| Connection Type | Threaded |
| Contact Mode | Momentary |
| Contact Rating | 10 A at 600 VAC |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| Dimensions | 6.63 in H x 3.81 in W |
| Enclosure | NEMA 4X |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Volume Per Pack | 384.00 |
| Gross Volume UOM | in |
| Gross Weight Per Pack | 2.7000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 1.23 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 6.0000 in |
| Height [Metric] | 15.2400 cm |
| Legend | Start/Stop |
| Length | 8.0000 in |
| Length [Metric] | 20.3200 cm |
| Material | Fiberglass |
| Mounting | Flush |
| Mounting Type | Flush |
| Operator Type | Round Flush/Extended Round |
| Returnable | Y |
| Series | Command 52 |
| Size | 30 MM Mount Hole Diameter |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Sub Brand | Command52 |
| Type | Heavy Duty |
| UNSPSC | 39121565 |
| UPC 11 | 78308762694 |
| UPC 12 | 783087626942 |
| Width | 8.0000 in |
| Width [Metric] | 20.3200 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 10 A |
| Contact Configuration | 2NO-2NC |
| NEMA Rating | NEMA 4X |
| Number of Operators | 2 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Number Of Command Points: 2; Legend: START, STOP; Material: Fiberglass; Actuator Color: Black, Red; Contact Configuration: 2 NO, 2 NC |
| Black flush pushbutton momentary, 1NO-1NC, START 1st device, red extended pushbutton momentary, 1NO-1NC, STOP 2nd device |
| 2 common points |
| 30 mm Dia |
| 50/60 Hz frequency rating |