or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 51C104H 51 Series Pushbutton Control Station, 600 VAC, 10 A, 1NO-1NC, 1 Operators, NEMA 7/9
Siemens 51C104H 51 Series Pushbutton Control Station, 600 VAC, 10 A, 1NO-1NC, 1 Operators, NEMA 7/9
SKU824905
MFGR #51C104H
$/ea
SIEMENS 51C104H N7&9STATION,METAL,CMPLT,1HOLE
SIEMENS 51C104H N7&9STATION,METAL,CMPLT,1HOLE
Action Momentary Actuator Mushroom Head ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 51C104H Color Red Connection Type Screw Contact Mode Momentary/Stop Country of Origin MX Currency USD Enclosure NEMA 7/9 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 4.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 2.06 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 7.40 in Height [Metric] 18.7960 cm Legend Stop Length 9.10 in Length [Metric] 23.1140 cm Material Cast Aluminum Operator Type Mushroom Pushbutton Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Class 51 UNSPSC 39121565 UPC 11 78308709163 UPC 12 783087091634 Width 5.10 in Width [Metric] 12.9540 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 10 Contact Configuration 1NO-1NC NEMA Rating NEMA 7/9 Number of Operators 1 Voltage Rating 600 Number Of Command Points: 1; Contact Configuration: 1 NO, 1 NC; Actuator Color: Red; Actuator: Mushroom Head; Legend: STOP With knockouts for 1/2-14 NPT conduit entry on top, 1 command point
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Momentary |
| Actuator | Mushroom Head |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 51C104H |
| Color | Red |
| Connection Type | Screw |
| Contact Mode | Momentary/Stop |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 7/9 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 4.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.06 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 7.40 in |
| Height [Metric] | 18.7960 cm |
| Legend | Stop |
| Length | 9.10 in |
| Length [Metric] | 23.1140 cm |
| Material | Cast Aluminum |
| Operator Type | Mushroom Pushbutton |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Class 51 |
| UNSPSC | 39121565 |
| UPC 11 | 78308709163 |
| UPC 12 | 783087091634 |
| Width | 5.10 in |
| Width [Metric] | 12.9540 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 10 |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| NEMA Rating | NEMA 7/9 |
| Number of Operators | 1 |
| Voltage Rating | 600 |
| Number Of Command Points: 1; Contact Configuration: 1 NO, 1 NC; Actuator Color: Red; Actuator: Mushroom Head; Legend: STOP |
| With knockouts for 1/2-14 NPT conduit entry on top, 1 command point |