or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 50RA3NP GEN STATION,METAL SURFA
SKU930433
MFGR #50RA3NP
Your Cost: $136.25/ea
SIEMENS 50RA3NP GEN STATION METAL SURFACE CMPLT 2HOLE
SIEMENS 50RA3NP GEN STATION METAL SURFACE CMPLT 2HOLE
Action Momentary Flush ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 50RA3NP Country of Origin MX Currency USD Enclosure NEMA 1, B600 EU RoHS Indicator C Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.30 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 2.80 in Height [Metric] 7.1120 cm Length 4.55 in Length [Metric] 11.5570 cm Mounting Surface Returnable Y Type Class 50, Standard Duty UNSPSC 39121565 UPC 11 78308709136 UPC 12 783087091368 Width 4.25 in Width [Metric] 10.7950 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 5 A Voltage Rating 600 VAC Contact Configuration: 2 NO Mechanically Interlocked (50ZA3C With 50ZAM); Number Of Command Points: 2; Legend: UP, DOWN
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Momentary Flush |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 50RA3NP |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Enclosure | NEMA 1, B600 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.30 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 2.80 in |
| Height [Metric] | 7.1120 cm |
| Length | 4.55 in |
| Length [Metric] | 11.5570 cm |
| Mounting | Surface |
| Returnable | Y |
| Type | Class 50, Standard Duty |
| UNSPSC | 39121565 |
| UPC 11 | 78308709136 |
| UPC 12 | 783087091368 |
| Width | 4.25 in |
| Width [Metric] | 10.7950 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 5 A |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Contact Configuration: 2 NO Mechanically Interlocked (50ZA3C With 50ZAM); Number Of Command Points: 2; Legend: UP, DOWN |