or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Siemens 50MA3HJE 50 Series Pushbutton Control Station, 600 VAC, 5 A, 1NO-1NC, 3 Operators, NEMA 1/B600
Siemens 50MA3HJE 50 Series Pushbutton Control Station, 600 VAC, 5 A, 1NO-1NC, 3 Operators, NEMA 1/B600
SKU326954
MFGR #50MA3HJE
Your Cost: $213.90/ea
SIEMENS 50MA3HJE GEN STATION,METAL SURFACE,CMPLT,3HOLE
SIEMENS 50MA3HJE GEN STATION,METAL SURFACE,CMPLT,3HOLE
Action Momentary ARRA Compliant C Buy American Compliant C Catalog Number 50MA3HJE Color Gray Contact Mode Momentary Contact Rating 5 A at 600 VAC Country of Origin MX Currency USD Dimensions 5-11/16 in H x 2-11/16 in W x 2-11/16 in D Enclosure NEMA 1, B600 EU RoHS Indicator C Finish Enamel Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.64 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8536509035 Height 2.80 in Height [Metric] 7.1120 cm Legend OPEN/CLOSE/STOP Length 6.50 in Length [Metric] 16.5100 cm Material Metal Mounting Surface Mounting Type Surface Operator Type Round Flush Returnable N Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant Type Class 50 Standard Duty UNSPSC 39121565 UPC 11 78308709120 UPC 12 783087091207 Width 3.10 in Width [Metric] 7.8740 cm Stock Status NONSTOCK Brand Siemens Manufacturer Siemens Amperage Rating 5 A Contact Configuration 1NO-1NC NEMA Rating NEMA 1/B600 Number of Operators 3 Voltage Rating 600 VAC Number Of Command Points: 3; Contact Configuration: 1NO, 1NC With Common Jumper (50ZAC1), 2 NO, 2 NC (2 ? 50ZAC2); Legend: OPEN, STOP, CLOSE Flush pushbutton momentary 2NO, open 1st device, flush pushbutton momentary, 2NC, close 2nd device, flush pushbutton momentary, 1NO-1NC, stop 3rd device With common jumper (50ZAC1), 2 NO, 2 NC (250ZAC2)
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Action | Momentary |
| ARRA Compliant | C |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | 50MA3HJE |
| Color | Gray |
| Contact Mode | Momentary |
| Contact Rating | 5 A at 600 VAC |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| Dimensions | 5-11/16 in H x 2-11/16 in W x 2-11/16 in D |
| Enclosure | NEMA 1, B600 |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Enamel |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.64 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8536509035 |
| Height | 2.80 in |
| Height [Metric] | 7.1120 cm |
| Legend | OPEN/CLOSE/STOP |
| Length | 6.50 in |
| Length [Metric] | 16.5100 cm |
| Material | Metal |
| Mounting | Surface |
| Mounting Type | Surface |
| Operator Type | Round Flush |
| Returnable | N |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS Compliant |
| Type | Class 50 Standard Duty |
| UNSPSC | 39121565 |
| UPC 11 | 78308709120 |
| UPC 12 | 783087091207 |
| Width | 3.10 in |
| Width [Metric] | 7.8740 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Siemens |
| Manufacturer | Siemens |
| Amperage Rating | 5 A |
| Contact Configuration | 1NO-1NC |
| NEMA Rating | NEMA 1/B600 |
| Number of Operators | 3 |
| Voltage Rating | 600 VAC |
| Number Of Command Points: 3; Contact Configuration: 1NO, 1NC With Common Jumper (50ZAC1), 2 NO, 2 NC (2 ? 50ZAC2); Legend: OPEN, STOP, CLOSE |
| Flush pushbutton momentary 2NO, open 1st device, flush pushbutton momentary, 2NC, close 2nd device, flush pushbutton momentary, 1NO-1NC, stop 3rd device |
| With common jumper (50ZAC1), 2 NO, 2 NC (250ZAC2) |