or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 9241-12 Landscape Lighting Brick Light, 2 Xenon Lamp, 8/12/18 W Fixture, 12 VAC, Black Housing
Sea Gull Lighting® 9241-12 Landscape Lighting Brick Light, 2 Xenon Lamp, 8/12/18 W Fixture, 12 VAC, Black Housing
SKUPDW~663219
MFGR #9241-12
$/ea
Sea Gull Lighting® Brick Light, Series: Landscape Lighting, 12 VAC, 8/12/18 W Fixture, Xenon Lamp, 8/12/18 W Lamp, Wedge Lamp Base, 2 Lamps, 2000/2500/10000 hr Average Life, 2650/2750/2800 K Color, 90 CRI, Frosted Glass Shade, 57/120/210 Lumens, Ceiling Mount, Aluminum Housing, Black Housing, 9-1/8 in L x 3-1/8 in W x 4 in H
Sea Gull Lighting® Brick Light, Series: Landscape Lighting, 12 VAC, 8/12/18 W Fixture, Xenon Lamp, 8/12/18 W Lamp, Wedge Lamp Base, 2 Lamps, 2000/2500/10000 hr Average Life, 2650/2750/2800 K Color, 90 CRI, Frosted Glass Shade, 57/120/210 Lumens, Ceiling Mount, Aluminum Housing, Black Housing, 9-1/8 in L x 3-1/8 in W x 4 in H
Amperage Rating 0.03 A Average Life 2000/2500/10000 hr Catalog Number 9241-12 Color Temperature 2650/2750/2800 K Country of Origin CHN Dimensions 9-1/8 in L x 3-1/8 in W x 4 in H Gross Weight Per Pack 1.6000 lb Housing Material Aluminum Lamp Wattage 8/12/18 W Mounting Type Ceiling Number Of Lamps 2 Series Landscape Lighting Standards UL Listed Type Indoor Mini UNSPSC 39111605 UPC 11 78565292412 Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Fixture Wattage 8/12/18 W Housing Finish Black Lamp Type Xenon Voltage Rating 12 VAC Wire: 36.00IN (Color: Black), Extends: 1/4IN Ambiance® landscape lighting system, two light walkway step light in black finish with frosted glass Extends 1/4 in Die-cast aluminium cover Anodized aluminium/polished aluminium reflector 12 V Xenon Wedge T5 18 W, 12 V Xenon Wedge T5 8 W, 12 V Xenon Wedge T5 12 W, 12 V Xenon Wedge T5 18 W optional lamping UL Listed for indoor damp locations and through-branch wiring Maximum 4 no 12 AWG 75 deg C through-branch circuit conductors for 2 x 4 junction box and maximum 8 no 12 conductors for 4 x 4 Accommodates an input voltage of 120 VAC at 60Hz Driver is dimmable with the use of Juno qualified 120 V electronic low voltage dimmers 5/16 in thickness -20 deg C minimum starting temperature
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Amperage Rating | 0.03 A |
| Average Life | 2000/2500/10000 hr |
| Catalog Number | 9241-12 |
| Color Temperature | 2650/2750/2800 K |
| Country of Origin | CHN |
| Dimensions | 9-1/8 in L x 3-1/8 in W x 4 in H |
| Gross Weight Per Pack | 1.6000 lb |
| Housing Material | Aluminum |
| Lamp Wattage | 8/12/18 W |
| Mounting Type | Ceiling |
| Number Of Lamps | 2 |
| Series | Landscape Lighting |
| Standards | UL Listed |
| Type | Indoor Mini |
| UNSPSC | 39111605 |
| UPC 11 | 78565292412 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Fixture Wattage | 8/12/18 W |
| Housing Finish | Black |
| Lamp Type | Xenon |
| Voltage Rating | 12 VAC |
| Wire: 36.00IN (Color: Black), Extends: 1/4IN |
| Ambiance® landscape lighting system, two light walkway step light in black finish with frosted glass |
| Extends 1/4 in |
| Die-cast aluminium cover |
| Anodized aluminium/polished aluminium reflector |
| 12 V Xenon Wedge T5 18 W, 12 V Xenon Wedge T5 8 W, 12 V Xenon Wedge T5 12 W, 12 V Xenon Wedge T5 18 W optional lamping |
| UL Listed for indoor damp locations and through-branch wiring |
| Maximum 4 no 12 AWG 75 deg C through-branch circuit conductors for 2 x 4 junction box and maximum 8 no 12 conductors for 4 x 4 |
| Accommodates an input voltage of 120 VAC at 60Hz |
| Driver is dimmable with the use of Juno qualified 120 V electronic low voltage dimmers |
| 5/16 in thickness |
| -20 deg C minimum starting temperature |