or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 9778 Replacement Miniature Lamp, 18 W, Incandescent Lamp, Wedge Lamp Base, T5 Shape, 210 lumens
Sea Gull Lighting
Sea Gull Lighting® 9778 Replacement Miniature Lamp, 18 W, Incandescent Lamp, Wedge Lamp Base, T5 Shape, 210 lumens
SKUPDW~179893
MFGR #9778
$/ea
Sea Gull Lighting® Miniature Lamp, Replacement, 18 W, 12 VAC, Incandescent Lamp, Wedge Lamp Base, T5, 210 lumens, 2000 hr Average Life, 90 CRI CRI, 2800 K Color, Clear Lamp, 19/32 in Dia x 1-13/32 in L
Sea Gull Lighting® Miniature Lamp, Replacement, 18 W, 12 VAC, Incandescent Lamp, Wedge Lamp Base, T5, 210 lumens, 2000 hr Average Life, 90 CRI CRI, 2800 K Color, Clear Lamp, 19/32 in Dia x 1-13/32 in L
Average Life 2000 hr Catalog Number 9778 Color Rendering Index [CRI] 90 Color Temperature 2800 K Country of Origin CHN Dimensions 19/32 in Dia x 1-13/32 in L Gross Weight Per Pack 0.0100 lb Lamp Finish Clear Type Replacement UNSPSC 39101612 UPC 11 78565297780 Voltage Rating 12 VAC Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Base Type Wedge Lamp Type Incandescent Lumens 210 Lumens Shape T-5 Wattage 18 W Dimmable; Ambiance Lx wedge base lamps provide illumination for a varied list of applications where maximum illumination is required, couple high wattage incandescent wedge base lamps with the Lx lampholder (9433); 13 LM/WTT efficacy; 1-YR warranty Dimmable, ambiance Lx wedge base lamps provide illumination for a varied list of applications where maximum illumination is required, couple high wattage incandescent wedge base lamps with the Lx lamp holder (9433) Lx wedge base lamps add another level of versatility to ambiance lighting systems
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Average Life | 2000 hr |
| Catalog Number | 9778 |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Color Temperature | 2800 K |
| Country of Origin | CHN |
| Dimensions | 19/32 in Dia x 1-13/32 in L |
| Gross Weight Per Pack | 0.0100 lb |
| Lamp Finish | Clear |
| Type | Replacement |
| UNSPSC | 39101612 |
| UPC 11 | 78565297780 |
| Voltage Rating | 12 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Base Type | Wedge |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lumens | 210 Lumens |
| Shape | T-5 |
| Wattage | 18 W |
| Dimmable; Ambiance Lx wedge base lamps provide illumination for a varied list of applications where maximum illumination is required, couple high wattage incandescent wedge base lamps with the Lx lampholder (9433); 13 LM/WTT efficacy; 1-YR warranty |
| Dimmable, ambiance Lx wedge base lamps provide illumination for a varied list of applications where maximum illumination is required, couple high wattage incandescent wedge base lamps with the Lx lamp holder (9433) |
| Lx wedge base lamps add another level of versatility to ambiance lighting systems |