or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 9776 Replacement Miniature Lamp, 8 W, Incandescent Lamp, Wedge Lamp Base, T5 Shape, 57 Lumens
Sea Gull Lighting® 9776 Replacement Miniature Lamp, 8 W, Incandescent Lamp, Wedge Lamp Base, T5 Shape, 57 Lumens
SKUPDW~179891
MFGR #9776
$/ea
Sea Gull Lighting® Miniature Lamp, Replacement, 8 W, 12 VAC, Incandescent Lamp, Wedge Lamp Base, T5, 57 Lumens, 2500 hr Average Life, 90 CRI CRI, 2650 K Color, Clear Lamp, 19/32 in Dia x 1-13/32 in L
Sea Gull Lighting® Miniature Lamp, Replacement, 8 W, 12 VAC, Incandescent Lamp, Wedge Lamp Base, T5, 57 Lumens, 2500 hr Average Life, 90 CRI CRI, 2650 K Color, Clear Lamp, 19/32 in Dia x 1-13/32 in L
Average Life 2500 hr Catalog Number 9776 Color Rendering Index [CRI] 90 Color Temperature 2650 K Country of Origin JPN Dimensions 19/32 in Dia x 1-13/32 in L Gross Weight Per Pack 1 lb Lamp Finish Clear Type Replacement UNSPSC 39101612 UPC 11 78565297760 Voltage Rating 12 VAC Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Base Type Wedge Lamp Type Incandescent Lumens 57 Lumens Shape T-5 Wattage 8 W Dimmable; Ambiance Lx wedge base lamps provide illumination for a varied list of applications where maximum illumination is required, couple high wattage incandescent wedge base lamps with the Lx lampholder (9433); 7.1 LM/WTT efficacy; 1-YR warranty Dimmable, ambiance Lx wedge base lamps provide illumination for a varied list of applications where maximum illumination is required, couple high wattage incandescent wedge base lamps with the Lx lamp holder (9433) Lx wedge base lamps add another level of versatility to ambiance lighting systems
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Media
- Substitute Products
| Average Life | 2500 hr |
| Catalog Number | 9776 |
| Color Rendering Index [CRI] | 90 |
| Color Temperature | 2650 K |
| Country of Origin | JPN |
| Dimensions | 19/32 in Dia x 1-13/32 in L |
| Gross Weight Per Pack | 1 lb |
| Lamp Finish | Clear |
| Type | Replacement |
| UNSPSC | 39101612 |
| UPC 11 | 78565297760 |
| Voltage Rating | 12 VAC |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Base Type | Wedge |
| Lamp Type | Incandescent |
| Lumens | 57 Lumens |
| Shape | T-5 |
| Wattage | 8 W |
| Dimmable; Ambiance Lx wedge base lamps provide illumination for a varied list of applications where maximum illumination is required, couple high wattage incandescent wedge base lamps with the Lx lampholder (9433); 7.1 LM/WTT efficacy; 1-YR warranty |
| Dimmable, ambiance Lx wedge base lamps provide illumination for a varied list of applications where maximum illumination is required, couple high wattage incandescent wedge base lamps with the Lx lamp holder (9433) |
| Lx wedge base lamps add another level of versatility to ambiance lighting systems |