or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 44640-839 100W 120V MEDIUM A
SKUPDW~3852275
MFGR #44640-839
$/ea
One Light Bath Sconce in Blacksmith Finish with Hammertone Glass Shade, Extends: 7 3/4IN Supplied with 6.5IN of wire, Backplate: Center of outlet box up: 5IN Center of outlet box down: 5 1/4IN Canopy: Height: 8 7/8IN Width: 4 9/16IN Depth: 1IN Mounts is both up and down position
One Light Bath Sconce in Blacksmith Finish with Hammertone Glass Shade, Extends: 7 3/4IN Supplied with 6.5IN of wire, Backplate: Center of outlet box up: 5IN Center of outlet box down: 5 1/4IN Canopy: Height: 8 7/8IN Width: 4 9/16IN Depth: 1IN Mounts is both up and down position
Catalog Number 44640-839 Country of Origin USA Finish Shade: Hammertone, Body: Blacksmith Gross Weight Per Pack 4.5000 lb Height 10.25 in Lamp Included No Material Glass/Steel Mounting Cap Nuts Number Of Lamps 1 Standard UL for Damp Locations, cUL for Damp Locations Style Single Light Bath Sconce Sub Brand 59th Street Type Bath Sconce UNSPSC 39111503 UPC 11 78565244640 Wattage 100 W Width 5 1/4 in Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Type Medium A Voltage Rating 120 V Extends: 7 3/4IN, Wire: 6 1/2IN, Mounts is both up and down position
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 44640-839 |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Shade: Hammertone, Body: Blacksmith |
| Gross Weight Per Pack | 4.5000 lb |
| Height | 10.25 in |
| Lamp Included | No |
| Material | Glass/Steel |
| Mounting | Cap Nuts |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | UL for Damp Locations, cUL for Damp Locations |
| Style | Single Light Bath Sconce |
| Sub Brand | 59th Street |
| Type | Bath Sconce |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 78565244640 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 5 1/4 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Type | Medium A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Extends: 7 3/4IN, Wire: 6 1/2IN, Mounts is both up and down position |