or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 44056-05 100W 120V MEDIUM A S
SKUPDW~1602119
MFGR #44056-05
$/ea
Six Light Bath Bar in Chrome Finish with Etched Opal Glass Shade. Wall/Bath fixture with chrome finish and etched opal glass. Fixtures mount up or down, Extends: 8 1/4IN Supplied with 6.5IN of wire, Backplate: Height: 5 3/4IN Width: 40 3/4IN Depth: 1 5/8IN Center of outlet box up: 4 1/4IN Center of outlet box down: 3IN Mounts is both up and down position
Six Light Bath Bar in Chrome Finish with Etched Opal Glass Shade. Wall/Bath fixture with chrome finish and etched opal glass. Fixtures mount up or down, Extends: 8 1/4IN Supplied with 6.5IN of wire, Backplate: Height: 5 3/4IN Width: 40 3/4IN Depth: 1 5/8IN Center of outlet box up: 4 1/4IN Center of outlet box down: 3IN Mounts is both up and down position
Catalog Number 44056-05 Country of Origin USA Finish Shade: Etched Opal, Body: Chrome Gross Weight Per Pack 18.5500 lb Height 7.25 in Lamp Included No Material Glass/Steel Mounting Cap Nuts Number Of Lamps 6 Standard UL for Damp Locations, cUL for Damp Locations Style Six Light Chrome Wall/Bath Sub Brand Cassie Type Wall/Bath Bar UNSPSC 39111503 UPC 11 78565204400 Wattage 100 W Width 40 3/4 in Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Type Medium A Voltage Rating 120 V Extends: 8 1/4IN, Wire: 6 1/2IN, Mounts is both up and down position
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 44056-05 |
| Country of Origin | USA |
| Finish | Shade: Etched Opal, Body: Chrome |
| Gross Weight Per Pack | 18.5500 lb |
| Height | 7.25 in |
| Lamp Included | No |
| Material | Glass/Steel |
| Mounting | Cap Nuts |
| Number Of Lamps | 6 |
| Standard | UL for Damp Locations, cUL for Damp Locations |
| Style | Six Light Chrome Wall/Bath |
| Sub Brand | Cassie |
| Type | Wall/Bath Bar |
| UNSPSC | 39111503 |
| UPC 11 | 78565204400 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 40 3/4 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Type | Medium A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Extends: 8 1/4IN, Wire: 6 1/2IN, Mounts is both up and down position |