or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 66133-98 Pendant Fixture, 3 Incandescent Lamp, 120 VAC, Brushed Stainless Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Sea Gull Lighting® 66133-98 Pendant Fixture, 3 Incandescent Lamp, 120 VAC, Brushed Stainless Housing
SKUPDW~3462309
MFGR #66133-98
$/ea
Sea Gull Lighting® Pendant Fixture, 120 VAC, Incandescent Lamp, 100 W Lamp, Medium Lamp Base, 3 Lamps, Satin White Glass Shade, Surface/Pendant Mount, Steel Housing, Brushed Stainless Housing, 21-1/4 in Dia x 18 in H
Sea Gull Lighting® Pendant Fixture, 120 VAC, Incandescent Lamp, 100 W Lamp, Medium Lamp Base, 3 Lamps, Satin White Glass Shade, Surface/Pendant Mount, Steel Housing, Brushed Stainless Housing, 21-1/4 in Dia x 18 in H
Catalog Number 66133-98 Country of Origin CHN Finish Body: Brushed Stainless Gross Weight Per Pack 10.2600 lb Height 18.00 in Lamp Included No Material Steel Mounting Dual Number Of Lamps 3 Standard UL for Dry Locations, cUL for Dry Locations Standards UL, cUL Listed Dry Locations Style Three Light Centra Pendant Sub Brand Centra Type Pendant UNSPSC 39111522 UPC 11 78565266138 Wattage 100 W Width 21 1/4 in Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Type Medium A Voltage Rating 120 V Install Flush or Pendant, Wire: 144.00IN (Color: Clear), Height with Chain: 56.00IN, Chain: 36.00IN Easily converts to LED with optional replacement lamps Meets title 24 energy efficiency standards Supplied with wire pre-laced through chain Fixture is dual mount and may be installed semi-flush or as a pendant A19 shape lamp
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 66133-98 |
| Country of Origin | CHN |
| Finish | Body: Brushed Stainless |
| Gross Weight Per Pack | 10.2600 lb |
| Height | 18.00 in |
| Lamp Included | No |
| Material | Steel |
| Mounting | Dual |
| Number Of Lamps | 3 |
| Standard | UL for Dry Locations, cUL for Dry Locations |
| Standards | UL, cUL Listed Dry Locations |
| Style | Three Light Centra Pendant |
| Sub Brand | Centra |
| Type | Pendant |
| UNSPSC | 39111522 |
| UPC 11 | 78565266138 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 21 1/4 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Type | Medium A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Install Flush or Pendant, Wire: 144.00IN (Color: Clear), Height with Chain: 56.00IN, Chain: 36.00IN |
| Easily converts to LED with optional replacement lamps |
| Meets title 24 energy efficiency standards |
| Supplied with wire pre-laced through chain |
| Fixture is dual mount and may be installed semi-flush or as a pendant |
| A19 shape lamp |