or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 75061-962 3L CEILING STEEL BR
SKUPDW~1073355
MFGR #75061-962
$/ea
SEA GULL LIGHTING; Light Fixture; Sussex; Close To Ceiling Mount; Wattage: 100 WTT; Voltage Rating: 120 V; Lamp Included: No; Lamp Type: Medium A; Number Of Lamps: 3; Material: Steel Body, Glass Bowl; Finish: Brushed Nickel Body, Satin White Bowl; Mounting: CapNuts; Width: 15-3/4 IN; Height: 12-1/2 IN; Connection: Mounted To Box; Wire Length: 6-1/2 IN; Diffuser Size: 15-3/4 IN Diameter X 5-11/16 IN Height; Fitter Diameter: 13/32 IN; Backplate Size: 3 IN Depth X 6-3/4 IN Diameter
SEA GULL LIGHTING; Light Fixture; Sussex; Close To Ceiling Mount; Wattage: 100 WTT; Voltage Rating: 120 V; Lamp Included: No; Lamp Type: Medium A; Number Of Lamps: 3; Material: Steel Body, Glass Bowl; Finish: Brushed Nickel Body, Satin White Bowl; Mounting: CapNuts; Width: 15-3/4 IN; Height: 12-1/2 IN; Connection: Mounted To Box; Wire Length: 6-1/2 IN; Diffuser Size: 15-3/4 IN Diameter X 5-11/16 IN Height; Fitter Diameter: 13/32 IN; Backplate Size: 3 IN Depth X 6-3/4 IN Diameter
Catalog Number 75061-962 Country of Origin CHN Finish Body: Brushed Nickel, Bowl: Satin White Gross Weight Per Pack 8.5000 lb Height 12.5 in Lamp Included No Material Glass/Steel Mounting Cap Nuts Number Of Lamps 3 Standard UL for Dry Locations, cUL for Dry Locations Style Three Light Sussex Close to Ceiling Sub Brand Sussex Torque Value 2.0(18) IN-LBS Type Ceiling Fixture UNSPSC 39111521 UPC 11 78565275064 Wattage 100 W Width 15.75 in Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Type Medium A Voltage Rating 120 V Wire: 6 1/2IN
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 75061-962 |
| Country of Origin | CHN |
| Finish | Body: Brushed Nickel, Bowl: Satin White |
| Gross Weight Per Pack | 8.5000 lb |
| Height | 12.5 in |
| Lamp Included | No |
| Material | Glass/Steel |
| Mounting | Cap Nuts |
| Number Of Lamps | 3 |
| Standard | UL for Dry Locations, cUL for Dry Locations |
| Style | Three Light Sussex Close to Ceiling |
| Sub Brand | Sussex |
| Torque Value | 2.0(18) IN-LBS |
| Type | Ceiling Fixture |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 78565275064 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 15.75 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Type | Medium A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Wire: 6 1/2IN |