or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 5976BLE-15 Fluorescent Close
SKUPDW~2796214
MFGR #5976BLE-15
$/ea
Two Light Fluorescent Close to Ceiling with White Aluminum Trim and White Glass and Energy Star Compliant Two light fluorescent flush to ceiling fixture in white finish aluminum with white glass. This fixture is ENERGY STAR Qualified, Supplied with 6.5IN of wire, Ballast: 120V Electronic NPF, Energy Star compliant, Energy saving fluorescent fixture
Two Light Fluorescent Close to Ceiling with White Aluminum Trim and White Glass and Energy Star Compliant Two light fluorescent flush to ceiling fixture in white finish aluminum with white glass. This fixture is ENERGY STAR Qualified, Supplied with 6.5IN of wire, Ballast: 120V Electronic NPF, Energy Star compliant, Energy saving fluorescent fixture
Ballast Type Self Catalog Number 5976BLE-15 Country of Origin CHN Finish Trim: White, Housing: Smooth White Gross Weight Per Pack 5.6300 lb Height 4.5 in Lamp Included Yes Material Aluminum/Glass Mounting Key Slots Number Of Lamps 2 Standard UL for Damp Locations Style Two Light Fluorescent Close to Ceiling Fixture Sub Brand Economy Type Ceiling Fixture UNSPSC 39111521 UPC 11 78565259700 Wattage 13 W Width 14.5 in Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Type GU24 Self Ballasted Voltage Rating 120 V Energy Star compliant Energy saving fluorescent fixture Meets Title 24 energy efficiency standards, Wire: 6 1/2IN
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Ballast Type | Self |
| Catalog Number | 5976BLE-15 |
| Country of Origin | CHN |
| Finish | Trim: White, Housing: Smooth White |
| Gross Weight Per Pack | 5.6300 lb |
| Height | 4.5 in |
| Lamp Included | Yes |
| Material | Aluminum/Glass |
| Mounting | Key Slots |
| Number Of Lamps | 2 |
| Standard | UL for Damp Locations |
| Style | Two Light Fluorescent Close to Ceiling Fixture |
| Sub Brand | Economy |
| Type | Ceiling Fixture |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 78565259700 |
| Wattage | 13 W |
| Width | 14.5 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Type | GU24 Self Ballasted |
| Voltage Rating | 120 V |
| Energy Star compliant Energy saving fluorescent fixture Meets Title 24 energy efficiency standards, Wire: 6 1/2IN |