or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 5328-15 Indoor Ceiling Fixture, 2 Incandescent Lamp, 120 VAC, White Housing
Sea Gull Lighting® 5328-15 Indoor Ceiling Fixture, 2 Incandescent Lamp, 120 VAC, White Housing
SKUPDW~179320
MFGR #5328-15
$/ea
Sea Gull Lighting® Indoor Ceiling Fixture, 120 VAC, Incandescent Lamp, 60 W Lamp, Medium Lamp Base, 2 Lamps, Smooth White Glass Shade, Surface Mount, Steel Housing, White Housing, 9-1/2 in Dia x 5-3/4 in H
Sea Gull Lighting® Indoor Ceiling Fixture, 120 VAC, Incandescent Lamp, 60 W Lamp, Medium Lamp Base, 2 Lamps, Smooth White Glass Shade, Surface Mount, Steel Housing, White Housing, 9-1/2 in Dia x 5-3/4 in H
Catalog Number 5328-15 Country of Origin USA Dimensions 9-1/2 in Dia x 5-3/4 in H Gross Weight Per Pack 2.8000 lb Housing Material Steel Lamp Base Type Medium Lamp Wattage 60 W Mounting Type Surface Number Of Lamps 2 Shade Type Smooth White Glass Standards UL ListedcUL Listed Damp Locations UNSPSC 39111521 UPC 11 78565253285 Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Housing Finish White Lamp Type Incandescent Voltage Rating 120 VAC Mount Wall or Ceiling, Wire: 6 1/2IN Fixture may be mounted on wall or ceiling Meets title 24 energy efficiency standards Easily converts to LED with optional replacement lamps A19 shape lamp
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 5328-15 |
| Country of Origin | USA |
| Dimensions | 9-1/2 in Dia x 5-3/4 in H |
| Gross Weight Per Pack | 2.8000 lb |
| Housing Material | Steel |
| Lamp Base Type | Medium |
| Lamp Wattage | 60 W |
| Mounting Type | Surface |
| Number Of Lamps | 2 |
| Shade Type | Smooth White Glass |
| Standards | UL ListedcUL Listed Damp Locations |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 78565253285 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Housing Finish | White |
| Lamp Type | Incandescent |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Mount Wall or Ceiling, Wire: 6 1/2IN |
| Fixture may be mounted on wall or ceiling |
| Meets title 24 energy efficiency standards |
| Easily converts to LED with optional replacement lamps |
| A19 shape lamp |