or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 5323-15 Economy Flush Mount Fixture, 2 A19 Incandescent Lamp, 75 W Fixture, 120 VAC, White Housing
Custom_Product_Images_Illustration
Sea Gull Lighting® 5323-15 Economy Flush Mount Fixture, 2 A19 Incandescent Lamp, 75 W Fixture, 120 VAC, White Housing
SKUPDW~179316
MFGR #5323-15
$/ea
Ceiling flush mount fixtures, by Sea Gull lighting, are the perfect solution for lighting designs requiring a standard look and feel with durable, dependable quality. aluminum trim and quick-lock glass diffusers add ease of installation to this collection of ceiling fixtures.
Ceiling flush mount fixtures, by Sea Gull lighting, are the perfect solution for lighting designs requiring a standard look and feel with durable, dependable quality. aluminum trim and quick-lock glass diffusers add ease of installation to this collection of ceiling fixtures.
Catalog Number 5323-15 Country of Origin USA Dimensions 6-1/8 in H x 10-3/8 in W Gross Weight Per Pack 5.0000 lb Housing Material Steel Lamp Base Medium Lens Type Glass Number Of Lamps 2 Series Economy Shade Type White Glass Standards UL Listed, cULus Certified UNSPSC 39111521 UPC 11 78565253239 Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Fixture Wattage 75 W Housing Finish White Lamp Type A19 Incandescent Voltage Rating 120 VAC Wire: 6 1/2IN 6-1/2 in wire length Mounted to box connection 10-3/8 in dia X 4-7/16 in H diffuser size Ceiling, key slots, flush mounting No lamp
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 5323-15 |
| Country of Origin | USA |
| Dimensions | 6-1/8 in H x 10-3/8 in W |
| Gross Weight Per Pack | 5.0000 lb |
| Housing Material | Steel |
| Lamp Base | Medium |
| Lens Type | Glass |
| Number Of Lamps | 2 |
| Series | Economy |
| Shade Type | White Glass |
| Standards | UL Listed, cULus Certified |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 78565253239 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Fixture Wattage | 75 W |
| Housing Finish | White |
| Lamp Type | A19 Incandescent |
| Voltage Rating | 120 VAC |
| Wire: 6 1/2IN |
| 6-1/2 in wire length |
| Mounted to box connection |
| 10-3/8 in dia X 4-7/16 in H diffuser size |
| Ceiling, key slots, flush mounting |
| No lamp |