or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Sea Gull Lighting® 51035-962 Metropolis Convertible Flush Mount Fixture, 1 A19 Incandescent Lamp, 100 W Fixture, 120 VAC
Custom_Product_Images_Illustration
Sea Gull Lighting® 51035-962 Metropolis Convertible Flush Mount Fixture, 1 A19 Incandescent Lamp, 100 W Fixture, 120 VAC
SKUPDW~1073344
MFGR #51035-962
$/ea
The Metropolis collection from Sea Gull lighting delivers a subtle urban feel that's not overwhelming. the simple, softly curved design takes a dramatic turn with a rich brushed nickel finish and satin etched glass. use Metropolis to coordinate with a wide range of interior design, from traditional to eclectic to add a level of eye catching shapes and texture. the assortment includes 5-light and 3-light chandeliers, pendants in three sizes, a flush mount ceiling fixture and a 1-light up-light wall sconce. both incandescent lamping and energy STAR-qualified fluorescent lamping are available. most of these fixtures easily convert to led by purchasing led replacement lamps sold separately.
The Metropolis collection from Sea Gull lighting delivers a subtle urban feel that's not overwhelming. the simple, softly curved design takes a dramatic turn with a rich brushed nickel finish and satin etched glass. use Metropolis to coordinate with a wide range of interior design, from traditional to eclectic to add a level of eye catching shapes and texture. the assortment includes 5-light and 3-light chandeliers, pendants in three sizes, a flush mount ceiling fixture and a 1-light up-light wall sconce. both incandescent lamping and energy STAR-qualified fluorescent lamping are available. most of these fixtures easily convert to led by purchasing led replacement lamps sold separately.
Catalog Number 51035-962 Country of Origin CHN Finish Body: Brushed Nickel, Chain: Brushed Nickel, Shade: Satin Etched Gross Weight Per Pack 6.0000 lb Height 14.00 in Lamp Included No Material Glass/Steel Mounting Cap Nuts Number Of Lamps 1 Standard UL for Dry Locations, cUL for Dry Locations Standards UL Listed, cULus Certified Style Single Light Metropolis Hall/Foyer Sub Brand Metropolis Torque Value 1.4 (12) IN-LBS Type Hall/Foyer UNSPSC 39111521 UPC 11 78565251034 Wattage 100 W Width 8 1/2 in Stock Status NONSTOCK Brand Sea Gull Lighting Manufacturer Sea Gull Lighting Lamp Type Medium A Voltage Rating 120 V Install Flush or Pendant Pre-Laced Through 10ft of Chain, Height Flush: 12 1/4IN, Height with Chain: 136IN, Wire: 144IN (Color: Clear), Chain: 120IN Most of these fixtures easily convert to led by purchasing led replacement lamps sold separately Install flush or pendant pre-laced through 10 ft of chain 12-1/4 in flush height 136 in height with chain 144 in wire (color clear) 120 in chain 8 in Dia diffuser size 3/4 in D x 5 in dia back plate size Cap nuts, flush mounting Mounted to box connection No lamp Brushed nickel housing finish
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Features
- Substitute Products
| Catalog Number | 51035-962 |
| Country of Origin | CHN |
| Finish | Body: Brushed Nickel, Chain: Brushed Nickel, Shade: Satin Etched |
| Gross Weight Per Pack | 6.0000 lb |
| Height | 14.00 in |
| Lamp Included | No |
| Material | Glass/Steel |
| Mounting | Cap Nuts |
| Number Of Lamps | 1 |
| Standard | UL for Dry Locations, cUL for Dry Locations |
| Standards | UL Listed, cULus Certified |
| Style | Single Light Metropolis Hall/Foyer |
| Sub Brand | Metropolis |
| Torque Value | 1.4 (12) IN-LBS |
| Type | Hall/Foyer |
| UNSPSC | 39111521 |
| UPC 11 | 78565251034 |
| Wattage | 100 W |
| Width | 8 1/2 in |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Sea Gull Lighting |
| Manufacturer | Sea Gull Lighting |
| Lamp Type | Medium A |
| Voltage Rating | 120 V |
| Install Flush or Pendant Pre-Laced Through 10ft of Chain, Height Flush: 12 1/4IN, Height with Chain: 136IN, Wire: 144IN (Color: Clear), Chain: 120IN |
| Most of these fixtures easily convert to led by purchasing led replacement lamps sold separately |
| Install flush or pendant pre-laced through 10 ft of chain |
| 12-1/4 in flush height |
| 136 in height with chain |
| 144 in wire (color clear) |
| 120 in chain |
| 8 in Dia diffuser size |
| 3/4 in D x 5 in dia back plate size |
| Cap nuts, flush mounting |
| Mounted to box connection |
| No lamp |
| Brushed nickel housing finish |