Amphenol ZP-16-335PN STAR-LINE ZP PIN IN
SKU30489
MFGR #ZP-16-335PN
Star-Line ZP Series Mod II Pin Insert, Number Of Wires: 27, Wire Size: (3) 12 AWG And (24) 16 AWG, 240 V, Connection: Crimp Wire Terminal, Shell Size: 16, Number of Contacts: 27, UL Listed
Catalog Number
ZP-16-335PN
Connection
Crimp Wire Terminal
Country of Origin
USA
Gross Weight Per Pack
2.5000 lb
Sub Brand
Star-Line
Type
ZP Series Mod II Pin Insert
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Wire Size
(3) 12 AWG And (24) 16 AWG
Stock Status
NONSTOCK
Brand
Pyle National
Manufacturer
Amphenol Industrial Operations
Voltage Rating
240 V