Philips 8.9T8/MAS/48-850/IF16/P/DIM 10/1-8.9W 4' T8 5000K G13 1600lm Non-Dim 100-277 347V 565614
SKU1314128
MFGR #565614
ARRA Compliant
C
Average Life
70000 h
Base
G13 & Medium Bi-Pin Fluorescent
Beam Angle
180 Deg °
Bulb
Tube, double-ended
Buy American Compliant
C
Catalog Number
565614
Country of Origin
CN
Currency
Diameter
10.35 in
Dimmable
YES
EU RoHS Indicator
Finish
Frosted
Gross Weight Per Pack
0.6220 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.28
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
2.50 in
Height [Metric]
6.3571 cm
Length
46.12 in
Length [Metric]
117.1372 cm
Power Factor
0.90
Standard
RoHS compliance;UL certificate;DLC compliance
Width
5.12 in
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
Philips
Manufacturer
Philips
Color Temperature
5000 K
Lumens
1600 lm
Shape
Tube, double-ended
Voltage Rating
120-277, 347 V
Wattage
8.9 W