Philips 8.9T8/MAS/48-840/IF16/P/DIM 10/1-T8 InstantFit lamp
Philips
SKU1226733
MFGR #565606
ARRA Compliant
C
Average Life
70000 h
Base
G13 & Medium Bi-Pin Fluorescent
Beam Angle
180 Deg °
Bulb
Tube, double-ended
Buy American Compliant
C
Catalog Number
565606
Country of Origin
CN
Currency
Diameter
10.35 in
Dimmable
YES
EU RoHS Indicator
Finish
Frosted
Gross Weight Per Pack
0.6220 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.28
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
2.50 in
Height [Metric]
6.3571 cm
Length
46.12 in
Length [Metric]
117.1372 cm
Power Factor
0.90
Standard
RoHS compliance;UL certificate;DLC compliance
Width
5.12 in
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
Philips
Manufacturer
Color Temperature
4000 K
Lumens
1600 lm
Shape
Tube, double-ended
Voltage Rating
120-277, 347 V
Wattage
8.9 W