Philips HID Lamp C400S51/ALTO HPS 400W E18 2100K E39 50000lm Non-Dim 100V 1 per pack 467373
SKU1029933
MFGR #467373
Amperage Rating
4.6 A
Application
General and Street Lighting
ARRA Compliant
C
Average Life
24000 hr
Base
E39 & Single Contact Mogul Screw
Buy American Compliant
C
Catalog Number
467373
Color
Clear
Color Rendering Index [CRI]
20
Color Temperature
2100 K
Country of Origin
CN
Currency
Dimensions
2-1/2 in Dia x 5-3/4 in L
EU RoHS Indicator
Finish
Clear
Gross Weight Per Pack
0.4750 lb
Gross Weight per Pack Metric
0.21
Gross Weight UOM Metric
kg
Height
1.93 in
Height [Metric]
4.8997 cm
Length
9.88 in
Length [Metric]
25.1003 cm
Series
ALTO®
Type
Non-Dimmable
UNSPSC
UPC 11
UPC 12
Voltage Rating
84 to 115 V
Width
1.93 in
Width [Metric]
Stock Status
NORMALLY STOCKED
Brand
Philips
Manufacturer
Philips
Lumens
50000 Lumens
Shape
ED-18
Wattage
401.5 W