or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
OcalĀ®
OcalĀ® COND3-G Rigid Conduit, 3 in Trade, 3.09 in ID x 3.58 in OD, 9 ft 10-1/2 in L, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
OcalĀ®
OcalĀ® COND3-G Rigid Conduit, 3 in Trade, 3.09 in ID x 3.58 in OD, 9 ft 10-1/2 in L, Steel
SKU38700
MFGR #COND3-G
Your Cost: $63.8098/ea($6,380.98 / c)
OcalĀ® Rigid Conduit, 3 in, 3.09 in Inside Dia, 3.58 in Outside Dia, 9 ft 10-1/2 in Length, 0.205 in Thickness, Steel, Dark Gray, Hot Dipped Galvanized
OcalĀ® Rigid Conduit, 3 in, 3.09 in Inside Dia, 3.58 in Outside Dia, 9 ft 10-1/2 in Length, 0.205 in Thickness, Steel, Dark Gray, Hot Dipped Galvanized
Alternate Catalog Number 7TAA087010R0006 Application Corrosion Protection for Electrical Systems ARRA Compliant C Brand OcalĀ® Buy American Compliant C Catalog Number COND3-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Hot Dipped Galvanized Gross Weight Per Pack 7.7500 lb Gross Weight per Pack Metric 3.52 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900020 Height 0.01 in Item Group 54 Item Group 2 546 Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Steel Returnable C Standard cULus E46453, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E46453UL ListedCSA File No. 110787 Stock Status NORMALLY STOCKED Thickness 1/4 in Trade Size 3 in Type Conduit-PVC Coated UNSPSC 39131706 UPC 11 70450826108 UPC 12 704508261085
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087010R0006 |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | OcalĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | COND3-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Hot Dipped Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 7.7500 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 3.52 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900020 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 54 |
| Item Group 2 | 546 |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Steel |
| Returnable | C |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E46453UL ListedCSA File No. 110787 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Thickness | 1/4 in |
| Trade Size | 3 in |
| Type | Conduit-PVC Coated |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 70450826108 |
| UPC 12 | 704508261085 |