or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
OcalĀ®
OcalĀ® COND3/4-G Rigid Conduit, 3/4 in Trade, 0.836 in ID x 1.13 in OD, 9 ft 11-1/4 in L, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
OcalĀ®
OcalĀ® COND3/4-G Rigid Conduit, 3/4 in Trade, 0.836 in ID x 1.13 in OD, 9 ft 11-1/4 in L, Steel
SKU38695
MFGR #COND3/4-G
Your Cost: $14.8377/ft($1,483.77 / c)
OcalĀ® Rigid Conduit, 3/4 in, 0.836 in Inside Dia, 1.13 in Outside Dia, 9 ft 11-1/4 in Length, 0.107 in Thickness, Steel, Dark Gray, Hot Dipped Galvanized
OcalĀ® Rigid Conduit, 3/4 in, 0.836 in Inside Dia, 1.13 in Outside Dia, 9 ft 11-1/4 in Length, 0.107 in Thickness, Steel, Dark Gray, Hot Dipped Galvanized
Alternate Catalog Number 7TAA087010R0007 Application Corrosion Protection for Electrical Systems ARRA Compliant C Brand OcalĀ® Buy American Compliant C Catalog Number COND3/4-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Hot Dipped Galvanized/PVC Coated Gross Weight Per Pack 1.2400 lb Gross Weight per Pack Metric 0.56 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900020 Height 0.01 in Item Group 54 Item Group 2 546 Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Steel Outside Diameter 1.13 in Returnable C Series COND Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL File No. E46453CSA File No. 110787 Stock Status NORMALLY STOCKED Trade Size 3/4 in Type Conduit-PVC Coated UNSPSC 39131706 UPC 11 70450826102 UPC 12 704508261023 Corrosion Protection for Electrical Systems Color-Coded Thread Protectors Color coded thread protectors Nominal 0.002 in blue urethane coating on the interior Minimum 0.04 in PVC coating on the exterior 1.05 lb Minimum weight per foot
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087010R0007 |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | OcalĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | COND3/4-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Hot Dipped Galvanized/PVC Coated |
| Gross Weight Per Pack | 1.2400 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.56 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900020 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 54 |
| Item Group 2 | 546 |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Steel |
| Outside Diameter | 1.13 in |
| Returnable | C |
| Series | COND |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus ListedUL File No. E46453CSA File No. 110787 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Trade Size | 3/4 in |
| Type | Conduit-PVC Coated |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 70450826102 |
| UPC 12 | 704508261023 |
| Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color-Coded Thread Protectors |
| Color coded thread protectors |
| Nominal 0.002 in blue urethane coating on the interior |
| Minimum 0.04 in PVC coating on the exterior |
| 1.05 lb Minimum weight per foot |