or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
OcalĀ®
OcalĀ® COND21/2-G Conduit, 2-1/2 in Trade, 2.489 in ID x 2.955 in OD, 9 ft 10-1/2 in, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
OcalĀ®
OcalĀ® COND21/2-G Conduit, 2-1/2 in Trade, 2.489 in ID x 2.955 in OD, 9 ft 10-1/2 in, Steel
SKU63157
MFGR #COND21/2-G
Your Cost: $50.5483/ea($5,054.83 / c)
OcalĀ® Conduit, 2-1/2 in, 2.489 in Inside Dia, 2.955 in Outside Dia, 9 ft 10-1/2 in Length, 0.233 in Thickness, Steel, Dark Gray, Hot-Dip Galvanized
OcalĀ® Conduit, 2-1/2 in, 2.489 in Inside Dia, 2.955 in Outside Dia, 9 ft 10-1/2 in Length, 0.233 in Thickness, Steel, Dark Gray, Hot-Dip Galvanized
Alternate Catalog Number 7TAA087010R0005 Application Corrosion Protection for Electrical Systems ARRA Compliant C Brand OcalĀ® Buy American Compliant C Catalog Number COND21/2-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Hot-Dip Galvanize Gross Weight per Pack Metric 2.67 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900020 Height 0.01 in Item Group 54 Item Group 2 546 Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Steel Returnable C Standard cULus E46453, CSA Standards CSA Certified, UL Listed File No E23018 Stock Status NORMALLY STOCKED Trade Size 2-1/2 in Type Conduit-PVC Coated UNSPSC 39131706 UPC 11 70450826107 UPC 12 704508261078
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087010R0005 |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | OcalĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | COND21/2-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Hot-Dip Galvanize |
| Gross Weight per Pack Metric | 2.67 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900020 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 54 |
| Item Group 2 | 546 |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Steel |
| Returnable | C |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| Standards | CSA Certified, UL Listed File No E23018 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Trade Size | 2-1/2 in |
| Type | Conduit-PVC Coated |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 70450826107 |
| UPC 12 | 704508261078 |