or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
OcalĀ®
OcalĀ® COND11/4-G Conduit, 1-1/4 in Trade, 1.394 in ID x 1.74 in OD, 9 ft 11 in, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
OcalĀ®
OcalĀ® COND11/4-G Conduit, 1-1/4 in Trade, 1.394 in ID x 1.74 in OD, 9 ft 11 in, Steel
SKU38697
MFGR #COND11/4-G
Your Cost: $20.8341/ea($2,083.41 / c)
OcalĀ® Conduit, 1-1/4 in, 1.394 in Inside Dia, 1.74 in Outside Dia, 9 ft 11 in Length, 0.173 in Thickness, Steel, Dark Gray, Hot-Dip Galvanized
OcalĀ® Conduit, 1-1/4 in, 1.394 in Inside Dia, 1.74 in Outside Dia, 9 ft 11 in Length, 0.173 in Thickness, Steel, Dark Gray, Hot-Dip Galvanized
Alternate Catalog Number 7TAA087010R0003 Application Corrosion Protection for Electrical Systems ARRA Compliant C Brand OcalĀ® Buy American Compliant C Catalog Number COND11/4-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Hot Dipped Galvanized/PVC Coated Gross Weight Per Pack 2.1700 lb Gross Weight per Pack Metric 0.98 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900020 Height 0.01 in Item Group 54 Item Group 2 546 Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Steel Returnable C Series COND Standard cULus E46453, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcULus File No. E46453UL File No. E23018 Stock Status NORMALLY STOCKED Trade Size 1-1/4 in Type Conduit-PVC Coated UNSPSC 39131706 UPC 11 70450826104 UPC 12 704508261047 Corrosion Protection for Electrical Systems Color-Coded Thread Protectors Color coded thread protectors A nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane on the interior Blue urethane coating over hot-dipped galvanized threads Red thread protector on each end 35 mm pipe size 1.66 in OD steel only 0.133 in-wall thickness steel only 1.495 sq-in cross section area 2.01 lb/ft A minimum 0.04 in (40 mil) PVC coating on the exterior
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087010R0003 |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | OcalĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | COND11/4-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Hot Dipped Galvanized/PVC Coated |
| Gross Weight Per Pack | 2.1700 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.98 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900020 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 54 |
| Item Group 2 | 546 |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Steel |
| Returnable | C |
| Series | COND |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantCSA CertifiedcULus File No. E46453UL File No. E23018 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Trade Size | 1-1/4 in |
| Type | Conduit-PVC Coated |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 70450826104 |
| UPC 12 | 704508261047 |
| Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color-Coded Thread Protectors |
| Color coded thread protectors |
| A nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane on the interior |
| Blue urethane coating over hot-dipped galvanized threads |
| Red thread protector on each end |
| 35 mm pipe size |
| 1.66 in OD steel only |
| 0.133 in-wall thickness steel only |
| 1.495 sq-in cross section area |
| 2.01 lb/ft |
| A minimum 0.04 in (40 mil) PVC coating on the exterior |