or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
OcalĀ®
OcalĀ® COND1/2-G Rigid Conduit, 1/2 in Trade, 0.632 in ID x 0.92 in OD, 9 ft 11-1/4 in L, Steel
Custom_Product_Images_Illustration
OcalĀ®
OcalĀ® COND1/2-G Rigid Conduit, 1/2 in Trade, 0.632 in ID x 0.92 in OD, 9 ft 11-1/4 in L, Steel
SKU38694
MFGR #COND1/2-G
Your Cost: $14.736/ft($1,473.60 / c)
OcalĀ® Rigid Conduit, 1/2 in, 0.632 in Inside Dia, 0.92 in Outside Dia, 9 ft 11-1/4 in Length, 0.104 in Thickness, Steel, Dark Gray, Hot Dipped Galvanized
OcalĀ® Rigid Conduit, 1/2 in, 0.632 in Inside Dia, 0.92 in Outside Dia, 9 ft 11-1/4 in Length, 0.104 in Thickness, Steel, Dark Gray, Hot Dipped Galvanized
Alternate Catalog Number 7TAA087020R0000 Application Corrosion Protection for Electrical Systems ARRA Compliant C Brand OcalĀ® Buy American Compliant C Catalog Number COND1/2-G Color Gray Country of Origin US Currency USD EU RoHS Indicator C Finish Hot Dipped Galvanized Gross Weight Per Pack 0.9000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.41 Gross Weight UOM Metric kg Harmonization Tariff Schedule Code 8547900020 Height 0.01 in Item Group 55 Item Group 2 55B Length 0.01 in Manufacturer Thomas & Betts Material Steel Returnable C Series COND Standard cULus E46453, CSA Standards ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E46453UL ListedCSA File No. 110787 Stock Status NORMALLY STOCKED Trade Size 1/2 in Type Conduit-PVC Coated UNSPSC 39131706 UPC 11 70450826101 UPC 12 704508261016 Corrosion Protection for Electrical Systems Color-Coded Thread Protectors Color coded thread protectors Nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane coating on the interior Minimum 0.04 in PVC coating on the exterior 0.864 sq-in cross section area 0.79 lb minimum weight per foot
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Applications
- Features
- Media
- Substitute Products
| Alternate Catalog Number | 7TAA087020R0000 |
| Application | Corrosion Protection for Electrical Systems |
| ARRA Compliant | C |
| Brand | OcalĀ® |
| Buy American Compliant | C |
| Catalog Number | COND1/2-G |
| Color | Gray |
| Country of Origin | US |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | C |
| Finish | Hot Dipped Galvanized |
| Gross Weight Per Pack | 0.9000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.41 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Harmonization Tariff Schedule Code | 8547900020 |
| Height | 0.01 in |
| Item Group | 55 |
| Item Group 2 | 55B |
| Length | 0.01 in |
| Manufacturer | Thomas & Betts |
| Material | Steel |
| Returnable | C |
| Series | COND |
| Standard | cULus E46453, CSA |
| Standards | ARRA CompliantBuy American Act CompliantRoHS CompliantcULus File No. E46453UL ListedCSA File No. 110787 |
| Stock Status | NORMALLY STOCKED |
| Trade Size | 1/2 in |
| Type | Conduit-PVC Coated |
| UNSPSC | 39131706 |
| UPC 11 | 70450826101 |
| UPC 12 | 704508261016 |
| Corrosion Protection for Electrical Systems |
| Color-Coded Thread Protectors |
| Color coded thread protectors |
| Nominal 0.002 in (2 mil) blue urethane coating on the interior |
| Minimum 0.04 in PVC coating on the exterior |
| 0.864 sq-in cross section area |
| 0.79 lb minimum weight per foot |