or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
O-Z/Gedney UNF-150A Unilet® UNF Non-Expansion Explosionproof Conduit Union, 1-1/2 in, Aluminum, Natural
Custom_Product_Images_Illustration
O-Z/Gedney UNF-150A Unilet® UNF Non-Expansion Explosionproof Conduit Union, 1-1/2 in, Aluminum, Natural
SKU806834
MFGR #UNF150A
Your Cost: $165.52/ea
We offer a complete selection of steel, malleable iron and zinc fittings for rigid conduit and IMC. Threaded and threadless, insulated or uninsulated non-insulated, watertight or general purpose, our conduit fittings, straps and accessories are available in all the sizes and configurations required to connect and support rigid conduit and to bond it to virtually any type of junction box or enclosure.
We offer a complete selection of steel, malleable iron and zinc fittings for rigid conduit and IMC. Threaded and threadless, insulated or uninsulated non-insulated, watertight or general purpose, our conduit fittings, straps and accessories are available in all the sizes and configurations required to connect and support rigid conduit and to bond it to virtually any type of junction box or enclosure.
Application For Rigid Conduit And IMC ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number UNF150A Color O-Z/Gedney Connection Tapered FNPT Country of Origin MX Currency USD EU RoHS Indicator N Flexibility RMC And IMC Gross Weight Per Pack 1.0000 lb Gross Weight per Pack Metric 0.45 Gross Weight UOM Metric kg Height 1.75 in Height [Metric] 4.4450 cm Length 5.50 in Length [Metric] 13.9700 cm Series UNF Standards UL File No. E-34997 Class I, Division 1 and 2, Groups B, C, D, Class I, Zone and, 2, Groups IIA, IIB + H2, Class II, Division 1 and 2, Groups E, F, G Class III, CSA 009795UL 886CSA C22.2 No. 30, NEC Articles 500-503, 505Military Specification Mil-F28675 Suitable For Use With IMC/Rigid Conduit Trade Size 1.5 in Type Type UNF Conduit Union UNSPSC 39131707 UPC 11 78312655184 UPC 12 783126551846 Width 5.50 in Width [Metric] 13.9700 cm Stock Status NONSTOCK Brand O-Z/Gedney Manufacturer O-Z/Gedney Material Copper-Free Aluminum Size 1-1/2 in
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For Rigid Conduit And IMC |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | UNF150A |
| Color | O-Z/Gedney |
| Connection | Tapered FNPT |
| Country of Origin | MX |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | N |
| Flexibility | RMC And IMC |
| Gross Weight Per Pack | 1.0000 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 0.45 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 1.75 in |
| Height [Metric] | 4.4450 cm |
| Length | 5.50 in |
| Length [Metric] | 13.9700 cm |
| Series | UNF |
| Standards | UL File No. E-34997 Class I, Division 1 and 2, Groups B, C, D, Class I, Zone and, 2, Groups IIA, IIB + H2, Class II, Division 1 and 2, Groups E, F, G Class III, CSA 009795UL 886CSA C22.2 No. 30, NEC Articles 500-503, 505Military Specification Mil-F28675 |
| Suitable For Use With | IMC/Rigid Conduit |
| Trade Size | 1.5 in |
| Type | Type UNF Conduit Union |
| UNSPSC | 39131707 |
| UPC 11 | 78312655184 |
| UPC 12 | 783126551846 |
| Width | 5.50 in |
| Width [Metric] | 13.9700 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | O-Z/Gedney |
| Manufacturer | O-Z/Gedney |
| Material | Copper-Free Aluminum |
| Size | 1-1/2 in |