or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Minerallac® A0600B Beam Clamp With Conduit Hanger, 1/2 in THK, 50 lb Load, Steel, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Minerallac® A0600B Beam Clamp With Conduit Hanger, 1/2 in THK, 50 lb Load, Steel, Zinc Plated
SKU681484
MFGR #A0600B
Your Cost: $4.5777/c($457.77 / c)
Minerallac® Beam Clamp, 1/2 in Flange Thickness, 50 lb, Steel, Zinc Plated, 1-3/4 in L x 1 in W x 3-1/4 in H
Minerallac® Beam Clamp, 1/2 in Flange Thickness, 50 lb, Steel, Zinc Plated, 1-3/4 in L x 1 in W x 3-1/4 in H
ARRA Compliant N Buy American Compliant Y Catalog Number A0600B Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0019 lb Gross Weight per Pack Metric 8.89 Gross Weight UOM Metric kg Height 7.25 in Height [Metric] 18.4150 cm Length 15.00 in Length [Metric] 38.1000 cm Sub Brand Minerallac Traditional Type Beam Clamp with Hanger UNSPSC 31162306 UPC 11 78461026630 UPC 12 78461026630 Stock Status NONSTOCK Brand Minerallac Traditional® Manufacturer Minerallac Company Finish Zinc Plated Load Capacity 50 lb Material Steel Color Silver Included 1/4"-20 x 1" Machine Screw 1/4"-20 Hexagonal Nut Mounting Holes 2 Number Of Holes 4
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | Y |
| Catalog Number | A0600B |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0019 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 8.89 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 7.25 in |
| Height [Metric] | 18.4150 cm |
| Length | 15.00 in |
| Length [Metric] | 38.1000 cm |
| Sub Brand | Minerallac Traditional |
| Type | Beam Clamp with Hanger |
| UNSPSC | 31162306 |
| UPC 11 | 78461026630 |
| UPC 12 | 78461026630 |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Minerallac Traditional® |
| Manufacturer | Minerallac Company |
| Finish | Zinc Plated |
| Load Capacity | 50 lb |
| Material | Steel |
| Color | Silver |
| Included | 1/4"-20 x 1" Machine Screw 1/4"-20 Hexagonal Nut |
| Mounting Holes | 2 |
| Number Of Holes | 4 |