or to view stock quantity and your pricing.
Steiner serves territories in Northern Illinois, Northwest Indiana and Southern Wisconsin. Please for assistance if outside our sales territory.
Minerallac® 70010 Beam Clamp, 3/4 in THK, 275 lb Load, Malleable Iron, Zinc Plated
Custom_Product_Images_Illustration
Minerallac® 70010 Beam Clamp, 3/4 in THK, 275 lb Load, Malleable Iron, Zinc Plated
SKU29378
MFGR #70010
Your Cost: $3.1581/c($315.81 / c)
Minerallac® Beam Clamp, 3/4 in Flange Thickness, 275 lb, Malleable Iron, Zinc Plated, 1.2 in L x 1.38 in W x 1.45 in H
Minerallac® Beam Clamp, 3/4 in Flange Thickness, 275 lb, Malleable Iron, Zinc Plated, 1.2 in L x 1.38 in W x 1.45 in H
Application For use with conduit hangers, bridle rings, and drop rods 3/8" to 1/2". ARRA Compliant N Buy American Compliant N Catalog Number 70010 Country of Origin USA Currency USD EU RoHS Indicator Y Gross Weight Per Pack 0.0011 lb Gross Weight per Pack Metric 5.26 Gross Weight UOM Metric kg Height 0.08 in Height [Metric] 0.2032 cm Specifications Silver Color, #10-24 Tapped Holes Bottom and Back of Beam Clamp, 40 N-m Torque Rating Sub Brand Minerallac Traditional Type Beam Clamp UNSPSC 31162905 UPC 11 78461024710 UPC 12 78461024710 Width 16.80 in Width [Metric] 42.6720 cm Stock Status NONSTOCK Brand Minerallac Traditional® Manufacturer Minerallac Company Finish Zinc Plated Material Malleable Iron Clip Type Flange Clamp Color Silver Flange Thickness 3/4 in Material of Construction Mallable Iron Maximum Clamp Diameter 3/4" Rod Size #10-24 Suitable For Use With 3/8 to 1/2 in Drop Rod, Conduit Hanger and Bridle Ring
content loaded
content loaded
content loaded
- Attributes
- Documents & Resources
- Substitute Products
| Application | For use with conduit hangers, bridle rings, and drop rods 3/8" to 1/2". |
| ARRA Compliant | N |
| Buy American Compliant | N |
| Catalog Number | 70010 |
| Country of Origin | USA |
| Currency | USD |
| EU RoHS Indicator | Y |
| Gross Weight Per Pack | 0.0011 lb |
| Gross Weight per Pack Metric | 5.26 |
| Gross Weight UOM Metric | kg |
| Height | 0.08 in |
| Height [Metric] | 0.2032 cm |
| Specifications | Silver Color, #10-24 Tapped Holes Bottom and Back of Beam Clamp, 40 N-m Torque Rating |
| Sub Brand | Minerallac Traditional |
| Type | Beam Clamp |
| UNSPSC | 31162905 |
| UPC 11 | 78461024710 |
| UPC 12 | 78461024710 |
| Width | 16.80 in |
| Width [Metric] | 42.6720 cm |
| Stock Status | NONSTOCK |
| Brand | Minerallac Traditional® |
| Manufacturer | Minerallac Company |
| Finish | Zinc Plated |
| Material | Malleable Iron |
| Clip Type | Flange Clamp |
| Color | Silver |
| Flange Thickness | 3/4 in |
| Material of Construction | Mallable Iron |
| Maximum Clamp Diameter | 3/4" |
| Rod Size | #10-24 |
| Suitable For Use With | 3/8 to 1/2 in Drop Rod, Conduit Hanger and Bridle Ring |